Výbojky Prima Klima

Výbojky jsou klasický způsob osvětlení pro indoor pěstování a mnozí profíci na ně stále nedají dopustit. Výbojka produkuje vysoce intenzivní záření, mnohem silnější než klasická žárovka. K jejímu provozu je ale zapotřebí předřadník a stínidlo. Vyberte si z naší nabídky skvělých pěstebních světel od předních značek jako je LUMii, Sunkraft, Lumatek, Phillips, Elektrox a GIB.

Rádi vám pomůžeme vybrat výbojku, která bude přesně odpovídat vašim potřebám a možnostem. Stačí se ozvat na info@higarden.cz.

Výbojky dlouhodobě představují nejrozšířenější zdroj osvětlení pro pěstování rostlin.

V mnohém předčí klasické žárovky, zejména výrazně úspornějším provozem a také výrazně vyšší účinností. Výbojka kombinuje menší rozměr s vysokou intenzitou záření, které stabilně produkuje, aniž byste museli sahat hluboko do kapsy. Do sítě se nezapojují přímo, k zapojení vám poslouží předřadník. Efektivní odraz světla v pěstebním stanu zajistí stínidla.

V naší nabídce jednoduše nemůžete šlápnout vedle. Prodáváme výbojky od předních značek, mezi které patří LUMii, Sunkraft, Lumatek, Phillips, Elektrox a GIB. Zaměřte se hlavně na to, podle čeho vybrat tu správnou...

Doporučujeme zodpovědět si nejprve dvě základní otázky:

Následně si vyberte výbojku podle odpovídající výrobní technologie, která vychází vstříc jednotlivým vývojovým fázím rostlin. Výbojky se totiž kromě výkonu (viz níže) vzájemně liší intenzitou záření a jemně i skladbou světelného spektra. Různé odstíny vyzařované svítidly popisuje teplota chromatičnosti (barevná teplota), udávaná v Kelvinech (K). Čím vyšší je teplota chromatičnosti, tím větší je podíl modrého světla, nižší teplota chromatičnosti znamená červenější světlo.

Základní rozdělení výbojek podle technologií:

  • HPS (high-presure Sodium) výbojky, známé také jako sodíkové výbojky pro období květu: dominuje červené a žluté světelné spektrum (2000–2500 K)
  • MH (metal-halide) výbojky, známé také jako halogenové výbojky pro období růstu: silnější modré a bílé světlo (4200 - 6500 K)
  • CMH (ceramic metal-halide) výbojky vhodné pro růst i celý pěstební cyklus: emitují méně tepla a spotřebují méně energie

HPS a MH výbojky se od sebe liší použitou směsí par a plynů. HPS (high-pressure sodium) neboli vysokotlaké sodíkové výbojky ppoužívají směsi plynů založené na sodíku, v MH výbojce je směs par rtuti a sloučenin kovů s halogeny. Každý plyn v závislosti na jeho struktuře atomu emituje určité vlnové délky, které září v různých barvách světla, proto mají MH a HPS jinou barvu chromatičnosti.

CMH (ceramic metal-halide) výbojky se od klasických liší hlavně použitou baňkou, která je keramická a silnější než u ostatních. Díky tomu je možné použít novou směs plynů a takový tlak, jaký klasická výbojka nevydrží. 

  •  Jak velkou plochu potřebujete nasvítit?

Odpověď vám pomůže zvolit správný výkon:

  • 70W výbojky jsou určeny k osvitu pěstební plochy 35 x 35 cm s efektivním dosahem 25 cm.
  • 150W výbojky jsou určeny k osvitu pěstební plochy 45 x 45 cm s efektivním dosahem 35 cm.
  • 250W výbojky jsou určeny k osvitu pěstební plochy 60 x 60 cm s efektivním dosahem 50 cm.
  • 400W výbojky už umožňují spolehlivé pokrytí 1 čtverečního metru pěstební plochy s efektivním dosahem 80 cm.
  • 600W výbojky jsou určeny k osvitu pěstební plochy 120 x 120 cm s efektivním dosahem 1 metru.
  • 1000W výbojky bez problému zvládají pokrýt s dostatečnou intenzitou světla pěstební plochu o rozměrech 150 x 150 cm

Od plochy a vašich ambicí se odvíjí také typ patice. Klasické šroubovací výbojky a DE (double-ended) výbojky s dvěma koncovkami mají totiž různé konstrukce a fungují na trochu jiném principu. 

  • Klasickou šroubovací nebo dvoupaticovou zářivku?

Klasická šroubovací výbojka je skvělá z mnoha důvodů. Pokud začínáte, je vlastně ideální - je to jednoduchá zářivka se zapojením, které už znáte. Zroveň je skvělá v menších prostorách. Když nechcete osvítit celou pěstírnu, ale třeba jen stan s několika květináči, výbojka s jednou koncovkou je jasná volba. Výhodou je v těchto případech její nižší intenzita záření, pro stan může být dvojpaticová výbojka příliš. Další nespornou výhodou je to, že fungují lépe při nižších teplotách, je tedy možné je použít v chlazeném stínidlu cooltube nebo je zavěsit mnohem blíže k rostlinám než by šlo s DE výbojkou.

Dvoupaticová výbojka je něco, co výrobci neustále vylepšují aby konkurovali vzmáhající se LED technologii. Jejich světlo je rovnoměrnější a má i lepší spektrum než to, které dostanete z klasické výbojky, obsahuje totiž více infračerveného a ultrafialového záření a blíží se více přirozenému. Spotřebuje méně energie a vydrží déle, což kompenzuje vyšší cenu. DE výbojky jsou skvělé pro profesionální growery, kteří pěstují na velkých plochách. V menších prostorách může být intenzita záření a hlavně vyšší teplota výbojky na škodu a rostliny naopak stresovat.

Pokud to s pěstěním myslíte opravdu vážně, určitě doporučíme 400 V. Zářivka při vyšší frekvenci méně bliká, což člověk pouhým okem nepostřehne, ale pro rostliny to rozdíl je. Pokud chcete používat 400 V zářivky, musí tomu ale odpovídat i předřadník. Mnoho pěstitelů používá 230 V zářivky a dosahují skvělých výsledků, je to patrné i na tom, že jsou zákaznicky oblíbenější. Znovu závisí vlastně hlavně na ambici.

Víme z vlastní zkušenosti, že výběr správného světla může být spletitý. Dát si záležet se ale vyplatí. Pokud potřebujete nasměrovat, ozvěte se nám na info@higarden.cz. Rádi se podělíme o své zkušenosti a pomůžeme vám na cestě za úrodou snů.