Slovník pojmů, Strana 9
1 2 A B C D E F G H I J K L M N O P R Ř S T U V W X Z Ž
Rostlinné hormony
viz Fytohormony
Řídicí jednotka
Automatické řídící jednotky pro indoor pěstování rostlin umožňují growerům přesné a pohodlné ovládání a regulaci důležité pěstební techniky od osvětlení přes ventilátory až po dávkování CO2 nebo třeba ovládání zařízení pro úpravu klimatu…
Řízkování
viz Klonování
Řízky
viz Klony
Sadbovací médium
Sadbovací médium je uzpůsobeno pro potřeby klíčení semínek, zakořenění řízků (viz Řízky) a kultivace mladých rostlinek v raných fázích vývoje. Sadbovací médium se prodává v několika variantách: Sadbovací substrát Sadbovací kostky Sadbovací…
Samonakvétací odrůdy
viz Autoflower, autoflowering
Screen of Green (ScrOG)
Technika využívající mřížku z pletiva k udržení stejné vzdálenosti všech vrcholků rostlin od lampy.
Sea of Green (SoG)
Pěstební metoda založená na principu růstu velkého množství malých rostlin prakticky bez vegetační fáze.
Sedimenty
Usazeniny, které se vlivem gravitace tvoří v prostoru naplněném vodou. Během zahradničení doma i venku se s usazeninami nejvíce potýkáme v hydroponických systémech. Proto je dobré udržovat samozavlažovací systémy neustále čisté a doporučujeme také…
Seedbooster
Stimulátor urychlující klíčení semen. Některé seedboostery, jako například PLAGRON Seedbooster plus, jsou schopny podpořit a urychlit proces klíčení semen až o 40 %. Seedbooster většinou obsahuje látky, které semínka zároveň posilní pro další vývoj,…
Sekundární metabolity
Organické látky plnící převážně ekologickou funkci. Jedná se o produkty rostlinného metabolismu, které nejsou přímo zahrnuté do růstových, vývojových či rozmnožovacích procesů, a tudíž nejsou pro rostlinu životně důležité.
Selekce rostlin
Proces výběru nejkvalitnějších rostlin z výchozí sady.
Senescence
V biologii je senescence proces, při kterém buňka stárne a trvale se přestává dělit, ale neumírá. V průběhu času se v tkáních v celém těle může nahromadit velké množství starých (nebo senescentních) buněk.
Silent
Silent neboli odhlučněné ventilátory vyznačující se velice tichým chodem. Jelikož odhlučnění není konstrukčně jednoduché, jsou tyto ventilátory obvykle dražší, jinak se jejich funkce od neodhlučněných variant ventilátorů a jejich vlastností neliší.…
Silice
Produkty sekundárního rostlinného metabolismu (viz Sekundární metabolity), označované také jako éterické či esenciální oleje. Rostlinám poskytují mimo jiné ochranu před býložravci, anebo lákají opylovače. V rostlinách se silice vyskytují v siličných…
Síra
Chemický prvek. Značka: S. Síra je v rostlině důležitá pro průběh proteosyntézy (viz Proteosyntéza) a je nedílnou součástí sirných aminokyselin či některých vitamínů (např. B1) a hormonů. Najdeme ji v semenech i buněčné šťávě a zásadně ovlivňuje…
Spálení (rostlin)
Jedná se o poškození rostlin v důsledku přehnojení nebo vystavení jejich povrchu příliš vysoké teplotě a intenzitě světelného záření. Riziko přehnojení eliminují dávkovací tabulky. Světlem rostliny nejčastěji spálíme, umístíme-li výbojku příliš…
Square foot
Čtvereční stopa. Jednotka popisující velikost plochy (z ang.). 1 square foot = 929,03 cm2.
Sterilita, sterilní prostředí
Sterilita je nepřítomnost životaschopných mikroorganismů. V pěstební praxi se sterilizace provádí například v případě sterilizace substrátu, anebo hydroponických systémů, a to pomocí peroxidu vodíku (viz Peroxid vodíku). Sterilní prostředí umožňuje…
Stínidlo
viz Reflektor
Stoma
viz Průduch
Stroma
Bezbarvá tekutina a výplňová hmota chloroplastů (viz Chloroplast).
Stvol
Stonek bez listů, který se nevětví. Vzniká prodloužením posledního článku stonku. Lze pozorovat u některých vyšších rostlin, které nesou jednotlivé květy, případně celá květenství. Stvol umožňuje vyšším rostlinám tvořit květy ve výrazně větší výšce,…
Substrát
Pěstební médium. Rozlišujeme: Zeminu, označovanou také jako půdní mixy či rašelinové směsi, které mohou být více (Growmixy, Allmixy,...) či jen mírně (Lightmixy) předhnojené, tzn., že obsahují živiny na první týdny pěstebního cyklu. Inertní…
Sukulenty
Botanické označení rostlin, které jsou ve svém těle, ve stonku či v listech, schopny zadržovat vodu. Ta jim následně umožňuje přežívat i během velmi dlouhých období sucha v pouštních, případně polopouštních podmínkách. Český název pochází ze…