Slovník pojmů, Strana 6

1 2 A B C D E F G H I J K L M N O P R Ř S T U V W X Z Ž

Kondenzace

Změna skupenství z plynného na kapalné. Na principu kondenzace fungují například odvlhčovače coby praktická zařízení umožňující účinné snižování vlhkosti v libovolné místnosti nebo v pěstebním prostoru.   

Kondenzátor

Pasivní elektrotechnická součástka, jejíž charakteristickou vlastností je kapacita. Kondenzátor bývá například součástí předřadníků nebo ventilátorů.  

Kultivar

Odrůda. Poddruhová varianta pěstovaných rostlin.  

Kutikula

Nebuněčná vrstva na povrchu téměř všech rostlin, která plní převážně ochrannou funkci. Kutikula rostlin je voskovitý pokryv (kutin), který je hydrofobní - odpuzuje vodu. Díky tomu rostlinu chrání před nadměrnými ztrátami vody například při vysokých…

Kyselina ferulová

Antioxidant, který se nalézá v buněčných stěnách některých rostlin (např.: rýže, oves, semena jablek či pomerančů). Přítomnost kyseliny ferulové v kvalitních doplňkových hnojivech, ke kterým patří i jedinečný enzymatický přípravek Shogun ZENZYM, je…

LED

Light Emitting Diodes - Nejmodernější technologie využívaná pro osvětlení growboxů a dalších pěstebních prostor pomocí tzv. LED čipů. Výhodou oproti výbojkám je, že vyzařují plné světelné spektrum (kromě denního světla více energie i v modrém a…

Leonardit

Když se v přírodě po několik milionů let rozkládá organický materiál, vzniká i tato přirozeně se vyskytující, nekrystalická minerální látka (tzv. mineraloid), která se snadno rozpouští v kyselých roztocích. Nachází proto využití zejména v hydroponii.…

Lignit

Nejmladší druh uhlí, vyznačující se nejnižší mírou karbonizace. Tento druh uhlí je zdrojem leonarditu.

Lumen

Jednotka světelného toku (viz Světelný tok). Značka: lm.  

Lux

Jednotka osvětlení. Značka: lx. 1 lx je stejnoměrné osvětlení, při němž dopadá na plochu 1 m2 světelný tok (viz Světelný tok) o intenzitě 1 lm.  

Mangan

Minerální látka, biogenní prvek. Značka: Mn. Mangan patří mezi základní mikroživiny potřebné pro všechny rostliny, například k produkci bílkovin, enzymů nebo hormonů, které jsou nejvíce vyžadovány během fáze růstu i kvetení. Nedostatek manganu:…

Mateční rostlina

Jedná se o silnou a vitální rostlinu, pěstovanou cíleně za účelem tvorby klonů či řízků (viz Klony, Klonování). Tyto rostliny se proto uměle udržují ve vegetativním stádiu a umísťují se do větších, zpravidla kulatých květináčů. Pěstitelé vybírají…

Měď

Chemický prvek. Značka: Cu. Esenciální těžký kov, který patří mezi stopové prvky, podílející se v rostlinách na celé řadě životně důležitých biochemických procesů. Nedostatek mědi: onemocnění chronického charakteru. Zpočátku normální růst vede až…

Metageneze

viz Rodozměna  

Mezibuněčný prostor

Označení pro veškerou hmotu v těle rostliny nacházející se mimo rostlinné buňky. Většinou se jedná o prostor vně plazmatických membrán buněk, který je vyplněný vodou.  

Mezicévní chloróza

Žloutnutí mezi žilkováním listů, přičemž samotné žilky zůstávají zelené.  

Modrá skalice

Minerální měďnaté hnojivo pro doplňkovou výživu plodin s vyššími nároky na měď nebo pro potlačení výskytu mechů, lišejníků či chorob rostlin.  

Molybden

Minerální látka, biogenní prvek. Značka: Mo. Molybden patří mezi základní mikroživiny potřebné pro všechny rostliny, například k produkci bílkovin, enzymů nebo hormonů, které jsou nejvíce vyžadovány během fáze růstu i kvetení. Molybden se v rostlině…

Mutace genů

Kvalitativní nebo kvantitativní změna v genetické informaci obsažené v DNA. Je považována za nevratnou (ireverzibilní) změnu a může být vyvolána například fyzikálními nebo chemickými faktory. Mutace mohou vznikat na úrovni genů nebo chromozomů (viz…

Mycelium

Shluk vzájemně propojených vláken, který vytváří některé houby a bakterie. Mycelium můžeme běžně zpozorovat na povrchu substrátu jako důkaz působení prospěšných hub, obsažených v kvalitních biologických hnojivech, jako je například Bio Grow.  

Mykorhiza

Symbiotické soužití (viz Symbióza) hub s kořeny vyšších rostlin, při kterém houbová vlákna pronikají do kořenových buněk primární kůry, anebo zůstávají pouze v mezibuněčném prostoru. Mezi pěstiteli a obzvláště těmi, kteří se zaměřují na…

Nekróza

Zhnědnutí a odumírání rostlinné tkáně. Nekrotická tkáň je tkáň, která již odumřela, ale je stále na živé rostlině. To platí i pro pojem nekrotické pletivo.  

NFT

Nutrient Film Technique. Nejčistší hydroponická metoda, kdy je kořenový systém rostlin v neustálém kontaktu s rovnoměrně proudícím živným roztokem. Kořeny nejsou zcela ponořené, takže si berou jenom tolik vody a živin, kolik potřebují. Kořenový…

Nody

Uzliny, které můžeme pozorovat u nadzemních částí rostlin (lodyha, stéblo nebo stonek), představují zbytnělá místa, která rozdělují rostlinné tělo na jednotlivé články (viz Internodia), a ze kterých vyrůstají listy, květy nebo pupeny, případně se v…

NPK (N-P-K)

V pěstitelské praxi jedna z nejčastěji skloňovaných zkratek, která souvisí s výživou rostlin - hnojením. Jednotlivá písmena značí nejdůležitější nutrienty: dusík (N), fosfor (P) a draslík (K), jejichž poměr je v hnojivech pro růst či květ vždy…

Nahoru