Slovník pojmů, Strana 11
1 2 A B C D E F G H I J K L M N O P R Ř S T U V W X Z Ž
Vertikulace
Metoda provzdušnění trávníku, při které jsou odstraněny zplstnatělé zbytky trávy, plevelů a mechů. Výsledkem je hlubší bohatší prokořenění trav i lepší příjem vody a živin.
Vigorózní
Z latinského „vigor”: aktivita, živost, síla. Nejčastěji ve smyslu popisu růstu konkrétní genetiky. Vigorózní odrůda znamená, že můžeme očekávat bujnou, statnou a co do růstu silnou rostlinu.
Výbojka
Nejrozšířenější zdroj umělého osvětlení pro pěstování rostlin. Výbojka kombinuje menší rozměr s vysokou intenzitou záření, které stabilně produkuje, aniž byste museli sahat hluboko do kapsy. Do sítě se nezapojují přímo, k zapojení vám poslouží…
Vzduchotechnika
Označení pro sortiment zajišťující optimální mikroklima uvnitř growboxu nebo pěstírny. Patří sem zařízení zajišťující odvětrávání vzduchu z pěstebního prostoru, proudění čerstvého vzduchu kolem rostlin, pohlcování pachů či nežádoucích látek z…
Watt
Jednotka příkonu a výkonu elektrických zařízení (pěstební světla, vzduchotechnika, ad.)
Wick (Knot)
Knot se používá především v truhlících, do jejichž spodní části se nalévá voda a prostřednictvím knotu protaženého do horní části si pěstební médium a rostliny sají potřebnou vlhkost. V závislosti na tloušťce a délce knotu se reguluje míra vlhkosti.…
Wick system
Nejjednodušší typ hydroponie. Pasivní systém, ve kterém nedochází k žádnému pohybu. Živný roztok je do růstového prostředí zaváděn přes knoty (viz Wick).
Worm humus
100% biologický substrát sestávající z exkrementů kalifornských žížal. Tento žížalí humus obsahující žížalí trus se používá pro oživení vyčerpaného substrátu a zároveň slouží jako oblíbené „outdoor hnojivo” pro pěstování ve volné půdě.
Xylanáza
Enzym, jehož přítomnost v doplňkových hnojivech podporuje důležité biochemické procesy, úzce spojené s vývojem pěstovaných rostlin. Příkladem takového doplňkového hnojiva v podobě jedinečné směsi prospěšných enzymů je produkt Shogun…
Xylém
Dřevní cévní svazek neboli dřevo. Druh pletiva cévnatých rostlin (viz Cévnaté rostliny), které transportuje minerální živiny z kořenového systému do nadzemních částí rostliny. Kromě této transportní funkce může xylém zastávat v rostlině také funkci…
Zálivka
Klasické označení, kterým při zahradničení myslíme živný roztok, anebo samotnou činnost zalévání rostlin živným roztokem v pravidelných intervalech.
Zaštipování
Zahradnická technika umožňující dodat rostlinám požadovaný tvar a podpořit je ve zdravém vývoji. Jak správně zaštipovat rostliny se dočtete ZDE.
Závlahová jehla, zavlažovací jehla
Plastová jehla s otvorem pro uchycení kapiláry (viz Kapilára). Zapichuje se přímo do substrátu nebo rockwoolu. Živiny z kapiláry stékají po závlahové jehle do pěstebního média.
Zinek
Minerální látka. Značka: Zn. Zinek je důležitou součástí metabolismu nukleových kyselin, aminokyselin, bílkovin a cukrů. Jeho hladina má přímý vliv na tvorbu chlorofylu (viz Chlorofyl). Nedostatek zinku: fyziologické poškození, žlutavé oblasti…
Zlepšovač půdy
Aditivum pro vylepšení půdních vlastností. Výsledkem aplikace je zdravý mikrobiální život i zlepšení transportu živin do celé rostliny. Mezi nejoblíbenější přípravky tohoto typu patří organické zlepšovače půdy, umožňující úrodu v BIO kvalitě, jako je…
Železo
Minerální látka. Značka: Fe. Železo se podílí na tvorbě chlorofylu (viz Chlorofyl) a bílkovin. Podle toho, jaký je stupeň obsahu železa v kořenech rostlin, se určuje kyselost zeminy. Nejčastěji se objevuje nedostatek železa u zásaditějších…
Živný roztok
Voda obohacená o hnojivo. Rostliny z tohoto roztoku čerpají živiny, a to buď přímo v případě hydroponie nebo aeroponie, anebo z pěstebního média (půda, substrát), do kterého je formou pravidelné zálivky dodáván. Dobře namíchaný a vydatný živný roztok…