Outdoor - Organické pěstování, Strana 2

Roztančete svoji zahradu v rytmu reggae s JUJU ROYAL od BioBizz

Jamajka je vyhlášená nejen skvělou muzikou, ale také zdejší úrodnou půdou, kterou místní obdělávali po staletí tradičním způsobem bez zbytečné chemie. Organicky pěstované domácí potraviny jsou pak pro mnohé Jamajčany základem vegetariánské I-tal stravy. Stejně jako i ve zbytku světa je však místní půda ohrožena nadužíváním syntetických hnojiv a chemických pesticidů. Výrobce organických hnojiv BioBizz spojil síly s hudebníkem a aktivistou Julianem Marleyem, aby to změnili. Výsledkem je unikátní řada hnojiv a substrátů JUJU ROYAL, kterou si nyní můžete vyzkoušet i u sebe doma.

Značka BioBizz proslula mezi pěstiteli zejména svými tekutými organickými hnojivy, která jsou široce využívána ekologickými zemědělci po celém světě. V jejich nabídce najdete kompletní sortiment pro organické a bio pěstování, včetně organických hnojiv, zahradnických substrátů, doplňků výživy a přírodních prostředků na ochranu rostlin. Nejnovější řada hnojiv od BioBizz – JUJU ROYAL využívá jednoduchý trojsložkový výživový program pro kultivaci rostlin ve všech typech substrátů a pěstebních médií. Stejně jako ostatní produkty od BioBizz i hnojiva a substráty JUJU ROYAL jsou vhodné pro pěstování indoor i outdoor.

Julian Marley (4. června 1975) je synem legendární ikony reggae Boba Marleyho, který sám do světa hudby přispěl nahrávkami s jedinečným zvukem a uvědomělými texty. Vydal několik alb, mimo jiné „Lion in the Morning“ a „Awake“, která odkazují ke kořenům reggae a nezapřou vliv jeho otce. Kromě hudební kariéry se Julian intenzivně věnuje charitativní činnosti a aktivismu, zejména prostřednictvím nadace Ghetto Youths a nyní také společně s BioBizz.

Hnojiva JUJU ROYAL

Grow Soldier je organické hnojivo v tekuté formě určené k podpoře růstu po celý pěstební cyklus od sazenic až do konce kvetení. Obsahuje koncentrovanou melasu a vyvážený poměr dusíku, fosforu a draslíku (NPK). Při výrobě Grow Soldier využívá BioBizz vedlejší produkty ze zpracování červené řepy. Dusík v Grow Soldier je uvolňován postupně a organické složení podporuje mikroorganismy, které vytváří zdravý půdní ekosystém. Grow Soldier je vhodný pro všechny typy substrátů, pěstebních médií a způsoby kultivace rostlin. Začněte aplikovat Grow Soldier, když rostliny dosáhnou výšky 10-15 cm a pokračujte až do kvetení. Doporučené dávkování dle dávkovací tabulky je 1-4 ml/l.

Flowa Bloom je organické hnojivo v tekuté formě určené k pro kvetoucí rostliny. Obsahuje vysoký podíl snadno vstřebatelného fosforu a živočišné i rostlinné proteiny, aminokyseliny a cukry, které podporují vývoj květů a produkci pryskyřice. Flowa Bloom je vhodný pro všechny typy substrátů, pěstebních médií a způsoby kultivace rostlin. Lze používat samostatně jako květové hnojivo, ale pro dosažení optimálních výsledků doporučujeme kombinovat s Grow Soldier a huminovými kyselinami. Doporučené dávkování dle dávkovací tabulky je 2-4 ml/l.

Green Mystic je stimulátor růstu, který podporuje hormonální rovnováhu a absorpci mikroživin, což zvyšuje odolnost rostlin vůči škůdcům a stresovým faktorům prostředí, jako jsou vysoká teplota, přelití nebo sucho. Při výrobě Green Mystic BioBizz využívá proces enzymatické hydrolýzy, díky které směs může obsahovat výtažky z řas, manitol, alginové kyseliny a mangan v unikátní kapalné formě. Green-Mystic aplikujte při pravidelném zalévání, aby působil přímo v substrátu společně s mikroorganismy nebo jako listový postřik pro rychlé působení. Tento stimulátor růstu má nízký obsah dusíku, fosforu a draslíku a lze jej využít v kterékoliv fázi vegetačního cyklu. Doporučujeme Green Mystic používat společně s pěstebními substráty a hnojivy JUJU ROYAL.

Pěstební substráty JUJU ROYAL

Light Rebel je mírně předhnojený organický pěstební substrát se sníženým obsahem rašeliny. Tato vzdušná směs, vyrobená z prvotřídních surovin, je ideální pro indoor i outdoor a je uzpůsobena pro pěstování aromatických rostlin, zeleniny a bylinek. Light Rebel lze využívat od začátku až do konce pěstebního cyklu, včetně klíčení, klonování a předpěstování sazenic. Substrát je vhodný pro ruční zalévání i pro závlahové systémy.

Coco Kaya je mírně předhnojený kokosový substrát vhodný pro kultivaci rostlin indoor i outdoor. Směs kokosu, rašeliny a perlitu má vzdušnou strukturu, která zaručuje optimální vlhkost v oblasti kořenové zóny. Jde o předpufrovaný substrát, který není nutné před použitím nějak upravovat. Při pěstování v kokosových substrátech je důležité hnojit rostliny pravidelně pomocí rychle vstřebatelných organických nebo minerálních hnojiv. Doporučujeme Coco Kaya kombinovat s hnojivy JUJU ROYAL. Coco Kaya je vhodný od začátku až do konce pěstebního cyklu, včetně klíčení, klonování a předpěstování sazenic.

Užitečné odkazy

  • Webová stránka výrobce: biobizz.com
  • Dávkovací tabulky pro JUJU ROYAL: http://www.biobizz.com/wp-content/uploads/2024/01/Juju-Royal-Julian-Marley_Biobizz_Feeding-Plan_2024-EN.pdf
Co jsou NPK hnojiva a k čemu slouží

a_BB_řadaproduktusokrajemPro začínající zahradníky a pěstitele může být těžké vybrat ze zdánlivě nepřehledné nabídky na pultech obchodů tu správnou řadu hnojiv. Přitom nevhodná výživa rostlin může často ohrozit veškeré pěstitelské snažení. Přiblížíme vám, jak fungují NPK hnojiva, jaké informace najdete na etiketě a podle čeho správně vybrat vhodný produkt pro vaši pěstírnu, skleník nebo zahradu.

Při pěstování většina zahradníků používá hnojiva, kterými svým rostlinám dodávají živiny. Je to proto, že při většině zahradnických metod, od indoor kultivace pod umělým osvětlením až po venkovní zahrádky, dochází pro určitém čase k vyčerpání substrátu, který pak neobsahuje dostatek živin pro zdravý vývoj rostlin.

Co jsou živiny NPK

Všechny rostliny potřebují k životu dohromady 17 živinových prvků, a kromě tří z nich (kyslíku, uhlíku a vodíku), je všechny čerpají z půdy, pěstebního média nebo živinového roztoku. Kořeny přijímají celkem 14 prvků, které dále rozdělujeme podle toho, jak významné jsou z hlediska výživy rostlin.

  • Základní (makrobiogenní) živiny (dusík, fosfor, draslík, síra, vápník, hořčík) rostliny spotřebovávají v největším množství a jejich nedostatek způsobuje vážné poruchy růstu nebo úhyn.
  • Mikroprvky (chlor, železo, bor, mangan, zinek, měď, molybden, kobalt) sice vyžadují jen minimální množství, ale i nedostatek mikroživin může způsobit rostlinám velké škody.

V praxi se pak nejčastěji setkáváme s tím, že rostlinám je potřeba hnojivy pravidelně dodávat tři základní živinové prvky – dusík (N), fosfor (P) a draslík (K).

Význam NPK pro vývoj a zdraví rostlin

Spotřeba živin NPK se u rostlin liší podle jejich stáří, druhu, klimatických podmínek i metodě pěstování. Všechny výše zmíněné faktory byste měli zohlednit ještě předtím, než se pustíte do hnojení. Je důležité používat taková hnojiva, která obsahují NPK živiny v odpovídajícím množství a poměru. Pokud tak neučiníte, vaše rostliny mohou buďto trpět živinovými deficity nebo je přehnojíte a doslova spálíte nadbytkem minerálních solí v substrátu.

  • Dusík (N): Dusík rostliny potřebují zejména při tvorbě chlorofylu, zeleného barviva, které je nezbytné pro proces fotosyntézy, ale je také součásti rostlinných aminokyselin a proteinů. Nedostatek dusíku se projevuje žloutnutím listů a zpomalením růstu. Rostliny nejlépe vstřebávají dusík ve formě dusičnanů rozpuštěných ve vodě. Doporučená hnojiva pro dodání dusíku jsou organická rybí emulze nebo hnojiva pro vegetativní růst.
  • Fosfor (P): Fosfor je důležitý pro reprodukční fáze rostlin a tvorbu buněčných struktur. Nedostatek fosforu se projevuje tmavnutím listů a menšími květy. Rostliny ho nejlépe vstřebávají ve formě anorganických fosfátů rozpuštěných ve vodě. Doporučená hnojiva pro dodání fosforu jsou netopýří guáno a hnojiva určená pro podporu kvetení.
  • Draslík (K): Draslík je klíčový pro tvorbu květů a zvyšuje odolnost rostlin proti nemocem. Nedostatek draslíku se projevuje spálením okrajů listů a zpomalováním růstu. Rostliny ho nejlépe vstřebávají ve formě draselných solí rozpuštěných ve vodě. Doporučená hnojiva jsou hnojiva pro podporu kvetení, PK boostery a palmový popel.

Vybíráme NPK hnojivo

Na obalu každého hnojiva najdete několik základních informací, které vám pomohou přesně určit, k čemu je daná receptura vhodná a co obsahuje.

  • Trojice čísel oddělených pomlčkou (např. 2-1-2) určuje obsah základních živin dusíku (N), fosforu (P) a draslíku (K). Pořadí prvků je ustálené (N-P-K) a čísla představují procentuální podíl daného prvku z celkového objemu hnojiva.
  • Podrobná chemická analýza zpravidla blíže upřesňuje složení produktu, vyjmenovává další živinové prvky v hnojivu a uvádí jejich minimální obsah ve výrobku.
  • Seznam solí, ze kterých byly získány živiny obsažené v hnojivu. Obsahuje užitečné informace pro ty, kteří chtějí kombinovat hnojiva od různých výrobců. Některé podoby minerálních solí totiž není možné jednoduše míchat, aniž by se srážely. To je také důvod, proč mají některá hnojiva více složek v oddělených lahvích.
  • Dávkovací tabulky vám řeknou, jak často a v jakém množství hnojiva dávkovat. Pokud s pěstováním začínáte, je nejlepší dodržovat co nejpřesněji pokyny výrobce a nemíchat různé značky.

Čtěte také: Suchá nebo tekutá hnojiva, která jsou lepší pro indoor pěstování?

canna_rajce_terraJak vybrat správné NPK hnojivo podle fáze růstu

Jednoleté rostliny procházejí během pěstební sezóny dvěma základními fázemi: vegetativní (růstovou) a generativní (kvetení). Jak postupně přecházejí z jedné do druhé, mění se jejich nároky na výživu. Obecně vzato platí, že v první části života během vegetativního růstu, kdy rostliny tvoří nové kořeny, listy a stonky, potřebují nejvíce dusíku. Během kvetení se pak zvyšuje jejich spotřeba fosforu. Draslík je většinou vstřebáván z půdy během celého vegetačního cyklu ve vyrovnaném množství.

Výrobci hnojiv přikládají ke svým produktům dávkovací tabulky, které vám přesně řeknou, kdy a v jakém množství hnojit. Nicméně jde pouze o doporučení a zkušený pěstitel by měl znát další faktory ovlivňující spotřebu živin, jako je použité pěstební médium, teplota a další klimatické podmínky, způsob a frekvence zalévání nebo specifika kultivaru.

Čtěte také: Hnojiva na růst: K čemu slouží a jak je používat

 

Hnojiva na růst: K čemu slouží a jak je používat

gooseberry-2345496_1920_1Rostliny pěstované mimo své přirozené prostředí, například indoor, v květináčích nebo hydroponii, vyžadují pečlivou péči a správnou výživu, a to pomocí hnojiv. Hnojiva pro vegetativní fázi jsou bohatá na dusík a dodají vašim rostlinám potřebné živiny pro rychlý růst a zdravý vývoj kořenového systému. Poradíme vám, jak správně vybrat hnojivo podle pěstebního média, způsobu pěstování a stáří rostliny.

Zatímco rostliny rostoucí ve volné půdě v přírodě nebo na záhonech mohou čerpat živiny přirozeným způsobem, při pěstování rostlin v květináčích, bezpůdních médiích nebo hydroponii jsou závislé na hnojivech. Může jít o různé typy organických, minerálních či organominerálních hnojiv v sypké či tekuté formě a s pomalý nebo rychlým uvolňováním. v závislosti na pěstebním médiu, pěstovaném druhu a v neposlední řadě na stáří rostlin.

Co je vegetativní růst a růstová fáze?

Jednoleté rostliny procházejí během životního cyklu několika fázemi, které můžeme rozdělit na fáze vegetativního růstu a fáze kvetení (generativní). Jak rostliny přecházejí z jedné etapy životního cyklu do další, mění se i jejich nároky na živiny. Množství živin a frekvence hojení se bude lišit podle způsobu kultivace, pěstebního média a druhu, ale obecně platí, že rostliny ve fázích vegetativního růstu potřebují více dusíku (N) a méně fosforu (P) a ve fázích generativních méně dusíku (N) a vetší podíl fosforu (P).

Fáze vegetativního růstu

  • Klíčení/řízkování
  • Sazenice/zakořenění
  • Vegetativní růst

Fáze kvetení

  • Začátek kvetení
  • Střed kvetení/rychlý vývoj květů
  • Dozrávání

Čtěte také: NPK – co to je

Růstová hnojiva pro klíčení a řízkování

Po vyklíčení semen se na rostlinách objeví první pár lístků, které nazýváme listeny. Ty nevypadají jako normální (pravé) listy, které vyrostou o něco později. Listeny slouží jako zdroj potravy a nejsou schopny fotosyntézy. V této fázi rostliny nehnojte, počkejte až na nich vyroste několik pater pravých listů. Semenáčkům můžete pomoci ošetřením kořenovým stimulátorem nebo přípravky na podporu mykorhizy.

Proces klonování pomocí řízků začíná uříznutím vhodné části rostliny a zasazením do pěstebního substrátu. Dokud řízky nezakoření, nemohou přijímat živiny ve formě hnojiv. Teprve po zakořenění a přesazení do pěstebního substrátu můžete začít na rostliny aplikovat růstové hnojivo podle dávkovací tabulky. Proces zakořenění můžete urychlit různými přípravky pro řízkování a sadbu.

Růstová hnojiva pro sazenice a mladé rostliny

Jakmile na rostlinách vyroste prvních 4-5 pater pravých listů, můžete je přesadit do většího květináče nebo pěstební nádoby, kde zůstanou po zbytek vegetačního cyklu až do sklizně. Nyní začněte rostlinám dodávat růstová hnojiva s vysokým obsahem dusíku. Zároveň můžete stále aplikovat kořenové a růstové stimulátory. Výběr konkrétních přípravků závisí především na vašem způsobu pěstování a živinovém programu, který jste zvolili. Pokud s pěstováním teprve začínáte, drže se dávkovacích tabulek a nemíchejte přípravky od různých výrobců.

Čtěte také: Suchá nebo tekutá hnojiva, která jsou lepší pro indoor pěstování?

Hnojiva pro vegetativní růst

Na vrcholu vegetativní fáze a při přechodu do kvetení rostliny spotřebovávají převážně dusík a vyžadují velké množství vody. Frekvenci hnojení a zalévání ve fázi vegetativního růstu ovlivňuje především pěstební médium.

Při pěstování v půdě záleží na tom, zda používáte předhnojené zahradnické substráty nebo neobohacené („light“) půdní směsi. V případě zeminových směsí obohacených o organická nebo minerální hnojiva mohou rostliny vyžadovat v průběhu prvních týdnů růstu jen minimum nebo žádnou výživu ve formě hnojiva. Hnojiva pro pěstování v zemině mohou být organická, minerální i organominerální, s rychlým nebo postupným uvolňováním, sypká i tekutá.

Rostliny pěstované v kokosových substrátech jsou zcela závislé na živinách, které jim dodáte ve formě hnojiv. Je to proto, že kokosová vlákna obsahují jen minimum živinových prvků, které by rostliny mohly vstřebat. Hnojiva pro pěstování v kokosu mohou být organická, minerální nebo organominerální a slouží k přípravě živného roztoku, kterým rostliny pravidelně zaléváme.

Bezpůdní pěstební média (rockwool, perlit, keramzit) fungují nejlépe pro hydroponii, kdy jsou kořeny rostlin ponořeny neustále v živinovém roztoku. Hnojiva pro hydroponii jsou zpravidla minerální a účinkují velmi rychle, a proto je důležité pravidelné měření pH a EC živného roztoku.

Čtěte také: Průvodce pěstebními substráty

Průvodce pěstebními substráty

Pěstební substráty jsou zásadní pro úspěšné pěstování rostlin, ať už v domácím prostředí nebo v profesionálním zemědělství. Od tradičních zeminových směsí až po moderní kokosové substráty či minerální vlnu – každý typ pěstebního média má své specifické vlastnosti a využití. Prozkoumejte s námi výhody a nevýhody jednotlivých pěstebních substrátů a najděte ten nejvhodnější pro vaše rostliny.

Za pěstební substrát označujeme materiál nebo směs určené pro kultivaci rostlin, který slouží jako médium zadržující vodu, vzduch a živiny vstřebávané kořeny rostlin. Pěstební substrát se může skládat z organických materiálů, jako je zemina, kokosová vlákna, hliněné pelety (keramzit) nebo z inertních materiálů, jako je perlit, vermikulit nebo minerální vlna (rockwool).

Kokosové substrátya_BB_KOKOSabstract

Kokosové pěstební substráty jsou vyrobeny z najemno nadrcených kokosových vláken a slupek kokosových ořechů. Přidanou hodnotou tohoto pěstebního média je, že v sobě spojuje výhody bezpůdních a zeminových substrátů, díky čemuž nabízí všestranné využití. Kokosové pěstební substráty využijete při pěstování v květináčích s ručním zaléváním i závlahovými systémy, venku na záhonech i ve sklenících.

Zvolíte-li jako pěstební médium kokos, neobejdete se bez ve vodě rozpustných hnojiv pro přípravu hydroponického živného roztoku. Čistý kokosový substrát totiž neobsahuje sám o sobě žádné živiny a rostlinám slouží pouze k uchycení kořenů, kterým musíte dodat vodu a výživu. Kokosové substráty výborně zadržují vodu a zároveň chrání rostliny před přelitím, takže jde o pěstební médium vhodné i pro začátečníky. Jediné, na co si musíte dát pozor, je nenechat koksový substrát zcela vyschnout, protože ztratí schopnost zadržovat vodu.

Výhody: neutrální pH, podporuje růst prospěšných bakterií a hub, výborné retenční schopnosti, univerzální využití

Nevýhody: nulový obsah živin, nekvalitní směsi mohou obsahovat vysoký obsah solí, některé kokosové substráty je nutné před použitím napufrovat

Rockwoola_a_a_chilli_kostky

Rockwool je minerální vlna vyrobená z roztavené čedičové horniny, která je následně tvarována do kostek nebo rohoží. Výsledkem je inertní médium, které výborně zadržuje vodu i vzduch a skvěle se hodí pro hydroponické pěstování, klíčení semen a řízkování. Standartní rockwool je vyroben tak, že 18 % objemu je vyhrazeno pro vzduch, a to i při plném zalití. Zároveň minerální vlna vysychá rovnoměrně, takže kořeny rostlin mají neustále přístup k vodě.

Stejně jako u ostatních bezpůdních substrátů i minerální vlna je prostá živin a je nutné rostliny vyživovat za pomocí hydroponických hnojiv. Rockwool má sám o sobě vysoké pH, a proto je nutné kostky nebo rohože před použitím nejprve namočit do kyselého roztoku s pH 5,5. Nejprve upravte pH odstáté vody na požadovanou hodnotu pomocí kyseliny pro snížení pH a následně médium důkladně propláchněte. Od této chvíle by nemělo pH živného roztoku překročit hodnotu 6,1, aby byla vyrovnána zásaditost minerální vlny.

Výhody: inertní a sterilní substrát, vysoká schopnost zadržovat vodu i vzduch, opakovaně použitelný

Nevýhody: při neopatrném zacházení dráždí kůži a oči, nutná úprava pH, neobsahuje uhlík pro mikrobiální život

Keramzitkulickyyy

Keramzit, známý také jako LECA, je porézní materiál, který vzniká zahřátím hlíny na vysokou teplotu. Připomíná malé lehké oblázky, které lze používat jako příměs do půdy v různých typech hydroponických systémů (run-to-waste, DWC, NFT, ebb and flow, kapková závlaha) nebo jako médium pro uchycení rostlin při aeroponickém pěstování.

Použijete-li keramzit jako samostatné pěstební médium, musíte rostlinám všechny živiny dodat v zálivce ve formě ve vodě rozpustných hnojiv. Navíc je nutné, stejně u rockwoolu, nejprve pěstební substrát propláchnout a pečlivě monitorovat pH živného roztoku po celý pěstební cyklus.

Výhody: nerozkládá se, pH neutrální, zadržuje vodu i živiny, dobré provzdušnění kořenové zóny

Nevýhody: nutné před použitím propláchnout, rychle vysychá, obtížné skladování

Perlit a vermikulita_a_a_a_a_GL_perlite

Perlit a vermikulit vznikají zahřátím horniny na vysokou teplotu. Výsledkem je v případě perlitu jasně bílá drť z lehkého kamene. Vermikulit má o něco jemnější strukturu a okrovou barvu.  Perlit i vermikulit se využívají jako přísada do zahradnických a kokosových substrátů, pří klíčení a řízkování nebo jako médium při hydroponickém pěstování s využitím závlahových systémů.

Perlit i vermikulit jsou inertní substráty, u kterých je nutné veškerou výživu dodávat rostlinám ve formě hydroponického živného roztoku. Vermikulit se od perlitu liší v tom, že má vyšší schopnost zadržovat vodu a živiny a časem se rozkládá, což může mírně zvyšovat pH v okolí kořenové zóny. Perlit je odolnější a nepodléhá rozkladu a neovlivňuje pH kořenové zóny, ale na druhé straně má minimální schopnost zadržovat vodu a živiny.

Výhody: sterilní, téměř nebo zcela neutrální pH, dobrý přístup vzduchu ke kořenům

Nevýhody: neobnovitelný zdroj, dráždivý prach, drobné částečky mohou zanášet závlahové systémy

Zeminové zahradnické substrátyzemina

Zeminové zahradnické substráty jsou tradičním pěstebním médiem, které může mít mnoho podob. Výsevní substráty pro klíčení semen nebo řízkování, odlehčené substráty pro první týdny života rostlin, středně hnojené i silně předhnojené substráty nebo půdní směsi vhodné pro organické pěstování. Zahradnické substráty využijete při pěstování v květináčích s ručním zaléváním i závlahovými systémy, venku na záhonech i ve sklenících.

Hlavní výhodou zeminy jako pěstebního média je přirozený obsah živin, které půda nabízí, případně může výrobce do směsi přidat hnojiva, která slouží rostlinám jako výživa v prvních týdnech po vysazení. Při pěstování v zeminových substrátech můžete používat hnojiva pro pěstování v půdě, včetně minerálních solí ve formě živného roztoku, prášku nebo například pelet s postupným uvolňováním. Zároveň máte možnost pěstovat zcela bez chemie s pomocí čistě organických hnojiv. Díky vysoké pufrační schopnosti se zeminové směsi dokáží vyrovnat s kolísáním pH lépe než jiné substráty, a jsou proto vhodnou volbou pro začínající pěstitele.

Přehled pěstebních substrátů

 

Zemina a půdní mixy

Kokosové substráty

Minerální vlna (rockwool)

Keramzit

Perlit

Vermikulit

Retence (zadržování) vody

nízká až vysoká (dle směsi)

vysoká

vysoká

nízká

nízká

střední

Poréznost (retence vzduchu)

střední až nízká (dle směsi)

střední až vysoká

střední až vysoká

vysoká

vysoká

vysoká

Obsah živin

nízký až vysoký (dle směsi)

nulový až velmi nízký

nulový

nulový

nulový

nulový

Využití

indoor, outdoor, závlahové systémy, minerální i organická hnojiva

indoor, outdoor, závlahové systémy, minerální i organická hnojiva

hydroponie, klíčení, řízkování

hydroponie klíčení, řízkování, jako příměs do půdy

hydroponie, klíčení, řízkování. jako příměs do půdy

hydroponie, klíčení, řízkování, jako příměs do půdy

Klíčení indoor od A do Z

Ať už se rozhodnete pro indoor klíčení bylinek, zeleniny, microgreens či ornamentálních nebo léčivých druhů rostlin, váš úspěch bude záviset na podmínkách prostředí, které semínkům poskytnete. Neoddiskutovatelnou výhodou indoor pěstování je, že máte absolutní kontrolu. Jak toho využít a klíčit se stoprocentnía_a_a_chilli_predpest_sokrajem úspěšností vás naučíme v následujících řádcích.

Na rozdíl od vysévání semen venku přímo do půdy, kde o úspěchu rozhoduje příroda, při indooru jste pánem počasí vy. Díky pěstebním stanům (případně propagátorům) můžete klíčící semena udržovat v optimálních podmínkách. Za indoor klíčení považujeme:

  • klíčení v plastovém skleníčku za oknem (vhodné pro méně náročné druhy)
  • klíčení v plastovém skleníčku v pěstebním stanu pod umělým osvětlením (vhodné pro většinu druhů)
  • klíčení přímo v pěstebním stanu nebo propagátoru pod umělým osvětlením a bez použití plastového skleníku (vhodné pro většinu druhů s nutností použití zvlhčovače pro udržení vlhkosti)

NÁŠ TIP: Chcete se pustit do indoor klíčení, předpěstování nebo pěstování microgreens a tápete při výběru vybavení? Podívejte se naše kompletní sety pro indoor předpěstování a propagaci rostlin.

Faktory ovlivňující klíčení

  • Teplota je jedním z nejdůležitějších faktorů prostředí ovlivňujících klíčení semen. Většina semen rostlin určených pro indoor pěstování má konkrétní teplotní rozsah, při kterém vyklíčí a tyto hodnoty se liší druh od druhu, drtivá většina z nich však nejlépe klíčí při teplotách v rozmezí 15-30 °C (přesnější informace najdete na obalu osiva).
  • Voda je pro semena dalším nepostradatelným zdrojem, bez kterého nemohou vyklíčit. Jakmile se semena dostanou do vlhkého prostředí, nabobtnají, vnější slupka změkne a pukne, aby uvolnila místo pro klíček. Voda je také důležitá pro aktivaci enzymů uvnitř semene a uvolnění uložených živin, ze kterých rostliny čerpají živiny v prvních dnech, kdy ještě nejsou schopny fotosyntézy.
  • Světlo je důležitý enviromentální faktor, jehož důležitost se liší druh od druhu. Některá semena totiž potřebují ke klíčení světlo, jiná naopak naprostou tmu. Nicméně všechna semena potřebují světlo ihned, jakmile vyklíčí.

Jak na indoor klíčení: Podrobný návod

1) Vyberte pěstební médiumEPkostka2

Výběr správného média pro klíčení semen závisí především na vaší technice pěstování. Obecně vzato pěstební média z organických materiálů (zemina, rašelina, kokos) jsou vhodnější při kultivaci rostlin tradičním způsobem, tedy v půdě či kokosovém substrátu. Při hydroponii či pěstování v inertních substrátech (rockwool, perlit, vermikulit, keramzit) je lepší klíčit v sterilních médiích nebo ve vodě.

  • Zeminové výsevní substráty jsou vhodné při pěstování v půdních mixech nebo kokosových substrátech.
  • Kokosové substráty v sobě spojují výhody organických půdních směsí a hydroponických substrátů. Hodí se pro klíčení semen rostlin pěstovaných v půdě, kokosu i hydroponii.
  • Sadbovací kostky a Jiffy vyrobené z rašeliny, kokosu a dalších organických materiálů jsou uzpůsobeny tak, aby se pohodlně vešly do sadbovačů a šetří tak práci i prostor. Využijete je při pěstování v půdě, kokosu i hydroponii.
  • Sadbovací kostky u minerální vlny (rockwool) různých velikostí i tvarů jsou nejvhodnější při kultivaci rostlin v hydroponii a inertních substrátech, lze je ale také využít při klíčení semen pro pěstování v půdních mixech.
  • Perlit a vermikulit jsou sterilní média vyrobená z expandované horniny, která se používají jako přísada do půdy, ale jsou také vhodné pro klíčení semen, především při hydroponickém pěstování.

 2) Zvlhčete pěstební substrát

Při klíčení v půdních směsích a kokosu je nutné nejprve substrát dostatečně zvlhčit. Vlhkost půdy nebo kokosového substrátu snadno otestujete tak, že malé množství pevně zmáčknete v dlani. Pokud vám mezi prsty vyteče jen několik kapek vody, je vlhkost tak akorát.

Sadbovací kostky z kokosu (Jiffy), perlit, vermikulit a kostičky z minerální vlny stačí před použitím namočit do vody. Pokud vám záleží, aby proces klíčení probíhal v maximálně sterilním prostředí, můžete namísto vody použít slabý (0,5 %) roztok peroxidu vodíku. Předejde tak padání klíčků a hnilobě stonků, které způsobují parazitické houby.

Můžete využít také kompostové čaje obsahující beneficiální mikroorganismy, které ochrání rostliny před nebezpečnými plísněmi a zároveň urychlí vstřebávání živin a podpoří vitalitu rostlin. Pro inokulaci stačí semena před zasazením do substrátu namočit do připraveného kompostového čaje. Pozor, ošetření média roztokem peroxidu vodíku a namáčení semen do kompostového čaje nelze kombinovat, protože chemikálie spolehlivě usmrtí prospěšné mikroorganismy.

NÁŠ TIP: Jako alternativu k peroxidu vodíku můžete použít přípravek Purolyt.

3) Naplňte pěstební nádobu substrátema_BB_KOKOSabstract

Při klíčení semen v půdě nebo kokosovém substrátu použijte malé květináče. Pokud si chcete usnadnit práci při přesazování, můžete zvolit květináče z rozložitelných materiálů, Nejprve naplňte nádobu do tvou třetin a mírně s ní poklepejte dnem o stůl, aby se substrát usadil. Nakonec navršte substrát až po okraj nádoby a mírně udusejte rukou.

Sadbovací kostky z kokosu a kostičky z minerální vlny je nejlepší vyskládat do sadbovacího plata. Opět můžete zvolit praktická sadbovací plata z rozložitelných materiálů. Pokud je postavíte na podmisku nebo do propagátoru „na volno“, rostlinky se budou po vyklíčení převrhávat a může dojít k polámání stonků.

4) Zasaďte semena do pěstebního média

Nyní se můžete pustit do výsadby. Různé druhy rostlin mají odlišné nároky na klíčení. Některá semena mohou vyžadovat před klíčením období chladu (stratifikace) nebo delší namáčení. Pokud není uvedeno jinak, semena zasaďte do hloubky odpovídající dvoj až trojnásobku jejich délky.

Pokud pěstujete více druhů nebo kultivarů najednou, je dobrý nápad při vysazovaní semena dobře označit.  Praktické jsou pro tyto účely popisovací štítky z tvrdého plastu.

5) Udržujte správnou vlhkost a teplotu

Jakmile zasadíte semena do vlhkého substrátu, začíná proces klíčení. Nyní je důležité udržet v pěstebním prostoru správnou teplotu, vlhkost a intenzitu osvětlení. Tyto faktory jsou pro každý druh odlišné, ale obecně lze říct, že většina druhů pěstovaných indoor potřebuje ke klíčení teploty v rozmezí 15-30 °C a vysokou vzdušnou vlhkost.

NÁŠ TIP: Výhřevné podložky jsou skvělým pomocníkem při pěstování druhů, které pro vyklíčení potřebují vysoké teploty.

Nejjednodušší je udržet správné mikroklima v malém plastovém pařníku, do kterého klíčící semínka schováte. Ten pak můžete postavit do pěstebního boxu nebo na parapetu okna či jiném vhodném místě. Případně můžete zvýšit vlhkost v celém pěstebním prostoru zvlhčovačem, což je vhodné především při klíčení velkého množství semen najednou (například při pěstování microgreens)

Každý den kontrolujte vlhkost substrátu a pokud se vám zdá příliš proschlý, zvlhčete ho čistou vodou z rozprašovače. Není dobrý nápad zalévat klíčící semena přímo, mohlo by dojít k jejich vyplavení na povrch. Semena by měla vyklíčit podle specifik druhu s tím, že novější osivo klíčí rychleji než staré nebo špatně skladované, které nemusí vyklíčit vůbec.

6) Dodejte rostlinám světloLBAR1

Rostliny potřebují k životu světlo, což platí i pro klíčící i čerstvě vyklíčená semínka. Mnozí pěstitelé klíčí semena v plastovém propagátoru za oknem, což je dobré řešení u méně náročných druhů nebo rostlin určených pro venkovní výsadbu. Nicméně pro účely indoor pěstování je lepší začít rovnou pod umělým osvětlením. Zaručíte tak, že rostliny dostanou dostatek světla od prvních dnů, urychlíte jejich růst a předejdete vytahování stonků.

Pěstební světla pro klíčení a osvětlení sazenic mají nižší výkon a vyzařují světlené spektrum vhodné pro růstovou fázi. Volba správného tvaru a velikosti závisí především na množství rostlin, které se chystáte pěstovat.

Výška zavěšení pěstebních svítidel pro klíčení a mladé sazenice se odvíjí od intenzity vyzařovaného světla. Orientační hodnoty pro zavěšení pěstebních světel pro klíčení a sazenice podle výkonu jsou:

  • pro světla určená pro klíčení a sazenice do výkonu 120 W - 10-40 centimetrů nad vrcholky rostlin
  • pro LED pěstební světla o výkonu 120 W až 1000 W – 60-90 centimetrů nad vrcholky rostlin

Fotoperioda (počet hodin nepřerušovaného osvitu během 24 hodin) závisí na pěstovaném druhu, ale pro většinu rostlin se pohybuje mezi 12-16 hodinami denně. Rozsvěcení a zhasínání světel je nejjednodušší ovládat pomocí nastavitelných spínacích hodin.

7) Připravte sazenice na růstovou fázi

Fáze klíčení končí, jakmile se nad povrchem substrátu objeví první dva malé děložní lístky. Pokud jste klíčili v květináčích, vaše čerstvě rostlinky by měly mít dostatek prostoru pro kořeny na prvních několik dnů až týdnů (podle druhu) a není potřeba je okamžitě přesazovat. V případě, že jste klíčili v Jiffech nebo sadbovacích kostkách, je nutné rostlinky přesadit do několika dnů od vyklíčení.

Klíčení indoor může být někdy výzva, ale my věříme, že s našimi radami jste na tento úkol připraveni. Nezapomeňte, že žádný učený z nebe nespadl a pokud narazíte na problém s výběrem techniky nebo budete potřebovat jinak poradit, neváhejte se na nás obrátit. Pro další užitečné rady navštivte náš Higarden blog.

Elektrická vodivost roztoku – EC

Správná koncentrace minerálních solí v živném roztoku je nezbytná pro zdravý vývoj rostlin a patří mezi nejdůležitější veličiny, které potřebuje grower během pěstebního cyklu uhlídat. Tuto koncentraci udává hodnota EC (Electric Conductivity). Jak ji změříme a jaké hodnoty jsou pro šťavnatou úrodu nejlepší?

Podle hodnot elektrické vodivosti roztoku snadno poznáme množství živin ve vodě pro zálivku nebo v nádrži hydroponických systémů. Právě pro hydroponii či případně aeroponii je správná koncentrace solí přítomných v hnojivech, ale také ve vodě z kohoutku nebo ze studny, naprosto klíčová...
image1_2

Elektrickou vodivost můžeme popsat také jako potenciál proudu elektřiny transportovaného vodou. Odborné fyzikální definice nemá cenu dále rozvádět, pro radost z pěstování stačí, abychom si tento fyzikální jev uměli představit a naučili se s ním pracovat.

V pěstitelské praxi je nejčastěji používaná běžná kohoutková voda. EC vody z kohoutku se odvíjí v první řadě od lokality. V rámci České republiky se pohybujeme v rozmezí 0,3 – 0,7. Není to samozřejmost, a tak má český pěstitel důvod k radosti. Pro srovnání existují oblasti za hranicemi naší země, a není jich málo, kde má kohoutková voda běžně hodnoty EC v intervalu 1–2. Čím nižší hodnoty EC voda sama o sobě má, tím lépe, neboť voda jako taková pro pěstované byliny, květiny a plodiny ještě nepředstavuje hlavní zdroj živin. Živiny jim dodáváme prostřednictvím hnojiv. Při hnojení je tedy zapotřebí nepřehlížet EC vstupní vody. Uveďme si zřetelný příklad: máme-li předem definovanou doporučenou hodnotu EC při hnojení například 1,9 a víme, že voda, kterou používáme má sama o sobě EC 0,6, můžeme vodu obohatit pouze o živiny s hodnotu EC 1,3. Podstatné je tedy zjištění, že je dobré mít k dispozici vodu s co nejnižší elektrickou vodivostí. Čím nižší hodnotu EC voda má, tím více živin můžeme pomocí hnojiv dopřát rostlinám. Nadbytek živin by mohl vaši úrodu takzvaně spálit a je tedy pro rostliny stejně škodlivý, jako jejich nedostatek. Při hnojení je důležitá plynulost. Zkušení pěstitelé předchází nadbytku i deficitu minerálních solí postupným zvyšováním nebo snižování hodnot EC, například každý týden o 0,1 až 0,3. Rostliny jsou tak mnohem lépe schopné vstřebat živiny obsažené v hnojivech než při prudkém navyšování dávek. Vyhněte se přehnojení!

image3_1Hodnoty zobrazené na displeji kapesního digitálního Ec metru

Hodnota EC není stabilní a v průběhu životních fází rostlin se mění. Zde se sluší podtrhnout, že potřeby rostlin jsou individuální a do značné míry závisí na druhu a odrůdě. S touto připomínkou však můžeme upřesnit doporučované hodnoty následovně:

  • Mladé rostliny: EC 0,6 – 1,2
  • Starší a větší rostliny: EC 1,2 – 2,5

K měření a udržování optimálních hodnot nám skvěle poslouží EC metry. Ty se na rozdíl od pH metrů většinou obejdou i bez udržovacích roztoků a jsou vybaveny kovovou sondou. Z hlediska kalibrace jsou na trhu k dostání zařízení umožňující digitální nebo manuální kalibraci. V dnešní době už však drtivá většina growerů používá digitální variantu, která je navíc velice výhodná pro začátečníky, neboť díky automatické kompenzaci teploty nehrozí porucha funkčnosti přístroje při chybném postupu během kalibrace. EC metry jsou nenahraditelné mimo jiné během květové fáze a také při proplachu. Na Higarden.cz naleznete v případě potřeby také náhradní sondy nebo praktické sety na měření. Kalibrační roztoky určené pro EC metry se vyrábí především ve variantách 1,413 a 2,78 mS. Roztoky ve variantě 2,8 jsou určeny pro stejné použití jako 2,76, nenechte se tedy zmást, rozdíl je pouze v zaokrouhlení.

image2
Ekonomická varianta EC metru v podání firmy Milwaukee

Závěrem bychom rádi podotkli, že jedna věc jsou tabulky a doporučené hodnoty, ale stejně důležité jako přesnost měření je prosté pozorování vašich rostlin. Na stoncích a listech při troše pozornosti a také s přibývajícími zkušenostmi brzy poznáte, zda jim hrozí přehnojení a spálení nebo naopak trpí deficitem živin. My doufáme, že se jim ve vaší péči bude dařit skvěle a pomůžou vám k tomu jak produkty, které seženete na našem e-shopu, tak rady z tohoto článku. Pokud by vás zajímalo cokoliv dalšího, budeme rádi za vaše dotazy, které směřujte na známou adresu info@higarden.cz.


- Digitální EC metr
- EC metr
-
Sety na měření

Vše pro podzimní sklizeň

Máme tu podzim a s ním i čas sklizně a zpracování úrody. S našimi odborníky jsme si pro vás připravili výběr vychytávek, pomůcek a postupů, které by se vám v tomto období mohly hodit. Než nám rostliny dají najevo, že jsou zralé, je dobré mít připravené všechny potřebné nástroje ke zpracování a nádoby na skladování. Improvizovat se dá vždycky, ale nač podceňovat nejdůležitější fázi celého pěstebního cyklu a riskovat, že přijdeme o cennou sklizeň? 

Sklizeň Větší rostliny můžete rovnou rozdělovat na menší části, ale v každém případě lze rostlinu střihnout celou. Mohutnější stonky hravě zvládnou nůžky na větve. Na rozdělování rostliny už je vhodné vzít si ochranný oděv nebo alespoň rukavice. Zaprvé nedojde ke kontaminaci a zadruhé si ušetříte spoustu práce při čištění pokožky. Na čištění rukou, ale i pomůcek je výborný PoKling - mýdlo na odstranění pryskyřice


 

Zpracování rostlin

Rostliny máte už rozdělené na jednotlivé větve neboli odnože. Narážíme na první rozcestí sklizně a to ve způsobu sušení a zpracování, protože někdo rád suší celé rostliny a pak teprve upravuje květy k dokonalosti, ale další skupina pěstitelů raději zpracuje květy rovnou. My se budeme věnovat okamžitému zpracování po sklizni a poté teprve sušení. 
Potom co jsme oddělili listy od stonku následuje začištění květů v kterých se ještě několik listů ukrývá. Nadbytek listů udržuje déle vlhkost a odér chlorofylu, což nechceme. Nůžky s malými čepelemi dokonale poslouží ke stříhání drobných listů či k přesnému střihu květů. Pro ruční začišťování je pohodlnější nechat květy na stoncích a oddělit je až před umístěním do sušící sítě. 
Poloprofesionální a profesionální střihače se postarají o dokonalé zpracování bylin a květů bez použití nůžek. Tyto střihače vám dokážou ušetřit obrovské množství času. Do střihačů můžete vkládat celé květy i s menšími listy (doporučujeme nechat jen ty, které jsou do velikosti dlaně). 
 

nůžky_3

 

Sušení rostlin
Květy jsou bez listí a odděleny od stonků. Nyní rozložte květy do sítě tak, aby se vzájemně pokud možno nedotýkaly. Sušící sítě jsou skladné a praktické řešení pro rychlé sušení nejen bylin, ale také ovoce nebo hub. Nezaberou moc místa a díky dostatku vzduchu nehrozí vznik plísní. V nabídce máme sítě různých průměrů a velikostí. Všechny sítě se dají jednoduše zavěsit do prostoru nebo do stanu a díky jednotlivým patrům je zajištěno stabilní sušení. Některé sítě  navíc obsahují praktické klipsové zapínání, které umožňují snadné připnutí nebo odepnutí pater dle potřeby.
Ale zpět k procesu. Potom, co jsou květy umístěny do sušící sítě musíme zajistit optimální podmínky pro správné sušení. V našem případě to znamená prostor bez denního světla, které degraduje cenný materiál a snažíme se postupně dosáhnout vlhkosti 55%, přičemž teplotu se snažíme udržet okolo 21ºC. Malý kompaktní Teplo-vlhkoměr VF s externím čidlem vám pomůže s kontrolou. V prostoru by se měl průběžně měnit vzduch pomocí odtahového ventilátoru s pachovým filtrem (např. Prima Klima PK-Kombo 125-2S - 400 m3/h, ventilátor a filtr) a lze přidat i menší cirkulační ventilátor, ale umístěte ho tak, aby nemířil na byliny.
A jak poznat, že už je bylina připravena k přesunu do skladovacích nádob? Nejjednodušší trik je zkusit květy zlomit. Pokud stonek křupne, ale neodlomí se, pak je bylina připravena na přesun. Obvykle sušení trvá 5 až 12 dní, záleží na vašich podmínkách a velikosti vašich květů.
 

spices-2984418_1920

Skladování a dozrávání
Potom, co vaše bylinky začali křupat přišel ten správný čas na péči v dozrávání. Nádoby na skladování musí být čisté. Pro skladování bylinek doporučujeme uzavíratelné dózy, které pomocí podtlaku vytváří uvnitř vakuum. Díky němu bylinky neztrácí vlhkost a neuniká zápach. Podtlakové dózy TightVac jsou vyrobené ze zdravotně nezávadného potravinářského plastu a navíc se hodí i jako praktický doplněk do kuchyní pro skladování potravin (kávy, koření, sypaných čajů).
Sklenici nebo dózu naplňte maximálně na 75% svého obsahu. Vznikne tak prostor pro uvolnění tzv. vnitřní vlhkosti. Sklenice uzavřete a ukliďte na místo kde je tma a okolo 21ºC. Druhý den vám může připadat, že květy nabyli trochu vláhy. Je to způsobeno uvolněnou vnitřní vlhkostí, a co s ní? Každý den otevřete sklenice na 20 až 30 minut. Není na škodu ve sklenici občas květy proházet. Když to vydržíte alespoň měsíc, tak budete překvapeni, co za vůně a chutě vaše byliny skrývají. Kdo to vydrží čtvrt nebo i půl roku, tak je opravdový gurmán.
 

Uchování vlhkosti
Podpořit dozrávání nikdy nebylo jednodušší. Rozlučte se s přesušenou úrodou či plísní. Sáčky pro udržování vlhkosti v prostředí fungují tak, že pokud je okolní prostředí moc suché, zvlhčí ho na požadovanou hodnotu, a naopak když je prostředí moc vlhké, nasávají do sebe vodu, aby se docílilo požadované vlhkosti.

Poznejte dokonale vyváženou vlhkost a skvěle zachovanou vůni a chuť své sklizně díky sáčkům Integra Boost, které jsou bezpečné, bez soli a 100% netoxické. Vaše bylinky si nezaslouží nic jiného!

Veškeré produkty potřebné pro plnohodnotnou sklizeň naleznete ZDE.

integra_all

 

Máte-li jakékoliv otázky anebo potřebujete poradit s výběrem, naši odborníci jsou vám k dispozici na mailové adrese info@higarden.cz

Dále doporučujeme tyto produkty: 

Co si přečíst dál? 

 
Stres škodí i rostlinám aneb Abiotické stresy rostlin 

S rostlinami je to jako s lidmi. Jejich zdraví je podmíněno životními podmínkami, správnou  výživou a stejně tak jim škodí intenzivní stres alias „nepřítel výnosů“. Jaký stres? V tomto  článku zaměříme pozornost právě na konkrétní stresové faktory, kterým by vaše rostliny  rozhodně neměly čelit, abyste se dočkali krásné úrody. Přečtěte si, jak negativním vlivům  předejít. 

Stejně jako u člověka má každá rostlina určité genetické předpoklady a vrozenou obranyschopnost.  Moderní pěstitelství, podobně jako medicína, disponuje účinnými prostředky pro posílení přirozených  obranných mechanismů rostlin i praktickými přístroji pro udržení optimálních podmínek pro jejich růst a vitalitu. 

Jakmile je rostlina opakovaně nebo dlouhodobě vystavena nadměrnému stresu, nastává stresová  reakce. Receptory rostliny, například fotosenzory reagující na intenzitu světelného záření, spustí  nejprve jakýsi vnitřní alarm, který aktivuje veškeré dostupné obranné mechanismy, s jejichž pomocí  rostlina dále přežívá. Toto období rezistence málokdy přežije bez větší úhony, většinou je poškozena,  případně dokonce zcela zničena vyčerpáním, podobně jako květina na obrázku. HG_Článek do blogu_Stres škodí i rostlinám 1

Na rozdíl od nás lidí, rostliny jsou přisedlé. Nemohou tedy před stresory utéct za nejbližší roh ani do  wellness. Proto je úkolem každého growera vybalancovat vhodné podmínky tak, aby byly kytky, o které pečuje v klidu a plné života. Níže si rozebereme nejčastější abiotické stresové faktory. Z pohledu  pěstitele si pod tímto pojmem můžeme představit zaplavení, nedostatek živin, příliš vysokou  ozářenost, nízké teploty a podobně. Jak se říká, všeho moc škodí. A platí to i v rostlinné říši. Příčinou  stresu tak může být nedostatek, stejně jako nadbytek. Často se setkáváme také s kombinací několika  faktorů najednou. Například vadnutí, jehož příčinou je hlavně nedostatek vody, může být zároveň i  reakcí na nadměrné ozáření. Schopnost rostlin tolerovat stres závisí zejména na jeho intenzitě a délce  působení. Tepelný stres dokáže zničit úrodu během krátké chvíle. nedostatek vody během několika  dní... 

Fyzikální stresové faktory 

  • extrémně vysoké či nízké teploty 
  • sucho (vodní deficit), stejně jako na přehnané zalévání nebo zaplavení 
  • mechanické poškození 

Mezi nejčastější abiotické stresory rostlin patří nevyhovující klima. Pokud pěstujete venku (outdoor),  je každoročně zapotřebí dbát zvýšené péče o rostliny zejména během horkého léta. Jednotlivé druhy 

mají své teplotní optimum, kterému jsme schopni vyjít perfektně vstříc především v případě pěstování  uvnitř (indoor). Mikroklima uvnitř growboxu nebo pěstební místnosti je možné pohodlně regulovat díky ventilátorům a větrákům, popřípadě topení. Změnu venkovních teplot si však často vyžádají také  změnu nastavení vnitřních prvků. V letním horku vaše rostliny uvítají přítomnost CMH nebo LED osvětlení vzhledem k menší míře emitovaného tepla v pěstebním prostředí. 

Podobně likvidační jako horko může být pro rostliny i chlad či v případě pěstování venku (nebo velkém  venkovním skleníku) mráz. Pod vlivem nízkých teplot dochází uvnitř rostlin ke změnám buněčných  struktur, je zpomalen růst a listy ztrácí barvu. Během mrazů a mrazíků dochází k poškození pletiv. Na  chlad jsou velmi citlivé například rajčata nebo fazole. 

Před hraničními teplotami chraňte vždy kořeny stejně jako nadzemní části rostlin. 

V rámci hydroponie chraňte nádrže s živným roztokem před přímým světlem a udržujte teplotu 18-26  °C. S tím vám může pomoci chlazení do nádrží

Udržovat optimální teplotu a vlhkost vzduchu s využitím zvlhčovačů a digitálních měřících zařízení je  relativně snadné, ale mnoho začátečníků chybuje v umístění sondy z kombinovaného teplo – vlhkoměru, který by neměl chybět v základní výbavě žádného pěstitele. Sondu doporučujeme umístit  v horní třetině výšky rostliny, to znamená někam těsně pod vrchol. Cirkulační větráky jsou ideálním  pomocníkem, který zajistí kontinuální proudění vzduchu kolem rostlin. Vyšší vlhkost potřebná pro  sazeničky se výborně udržuje při předpěstování v malých skleníčcích a propagátorech

Sucho souvisí se sníženou vlhkostí vzduchu a obecně je lépe snášeno rostlinami s kratším životním  cyklem. Suchý substrát je však jednoznačně špatně, neboť nepodporuje rozvoj nových kořenů. Příroda  vybavila listy rostlin mikroskopickými průduchy, které se v závislosti na vlhkosti vzduchu otevírají a  zavírají. Jakmile rostlina pocítí sucho, zavírá průduchy, aby zabránila únikům vody. Problém pro  pěstitele spočívá v tom, že uzavřené průduchy se zrovna dvakrát neslučují s účinnou fotosyntézou.  Pozor tedy na dehydrataci během celého pěstebního cyklu. Nejlepší prevencí je pravidelné  zavlažování.  

Zmíněným abiotickým faktorům skvěle předchází také inovativní děrované květináče od značky  Hercules i další textilní květináče, které jsou nápomocné pro správné zavlažování a udržují optimální  provzdušnění kořenového systému. 

Doporučené intervaly pro teplotu a vlhkost pro indoor pěstování: 

Pro růstovou fázi je ideální teplota za světla 21-28 °C, v noci 18-23 °C a vlhkost mezi 50 a 70 procenty.  Pro fázi květu a tvorby plodů se doporučuje nižší vlhkost vzduchu 35-50 % s denními teplotami 21-26  °C a nočními v rozmezí 18-23 °C. Sazeničkám svědčí vyšší vlhkost vzduchu do 80 %.

image3

Chemické stresové faktory 

  • Podvýživa rostlin a substrátu 

Správná, lépe řečeno bohatá výživa rostlin je základem zdravé a šťavnaté úrody. Možnosti dnešního  pěstitele jsou natolik rozmanité, že tento stresový faktor lze při přiměřené péči o rostliny prakticky  zcela eliminovat díky pestré nabídce hnojiv a podpůrných doplňků pro fáze růstu i květu. Stačí se  vybavit vhodnou výživou, aby rostlinám a jejich kořenům nic nechybělo. Můžeme se setkat také s  kyslíkovým deficitem, proto nezapomínejte na dostatečné provzdušnění substrátu, které umožňuje  například perlit.  

V případě zeminy představuje další úskalí spojené s chemickými procesy působícími na rostlinu její  přesolení. Zasolení zeminy, ať už přirozeným nebo umělým způsobem, snižuje příjmy vody. 

Dále je důležité zajistit, aby rostlina nemusela čelit vysoké koncentraci toxických iontů a těžkých kovů,  jako jsou rtuť, hliník či kadmium. Toxiny může obsahovat také znečištěná voda, proto záleží na tom, v  jaké vodě pěstujete a jakou vodou zaléváte. (Je to natolik důležité, že tomuto tématu brzy věnujeme  samostatný článek.) Přítomnost toxinů narušuje příjem živin z vody nebo zeminy a narušuje minerální  rovnováhu. Těžké kovy nejenže přímo ohrožují život rostliny, ale mohou naprosto znehodnotit  výslednou úrodu! 

  • Znečištěné ovzduší 

Tak jako mohou toxiny působit ze země, absorbují rostliny a zemědělské plodiny mnohé škodliviny  (hlavně při outdoor pěstování) ze vzduchu, což jim samozřejmě škodí. Řeč je především kyslíkových  radikálech, jako je ozon, jehož nadbytek v okolí zelených částí rostlin výrazně zrychluje procesy  stárnutí. Kromě ozónu se pěstitelé setkávají s vlivy oxidu siřičitého, amoniaku a oxidů dusíku. 

  • Nadbytek světla 

K tvorbě kyslíkových radikálů přispívá i nadměrné množství světla. Následkem je destrukce chlorofylu.  Zjednodušeně řečeno, v pěstebním stanu nebo ve skleníku to stačí nepřehnat. Venku je zase třeba  využít zahradnické instinkty spolu s informacemi o zasazených rostlinách a na základě toho jim dopřát  vhodnou míru expozice.

 image2

Věříme, že vám čas věnovaný čtení pomůže vyvarovat se v praxi častých chyb, na které doplácí kytky i  peněženka a přejeme, ať se rostlinám ve vaší péči daří co nejlépe! Pokud se nás chcete na cokoliv  zeptat, jsme tu pro vás každý den, zavolejte nebo napište na info@higarden.cz, aby pro vás bylo  pěstování s námi jedna radost.

- Perlit
- LED osvětlení
- CMH osvětlení
- Teplo-vlhkoměry
- EC / pH metry

Pěstování v textilních květináčích

Plastové a hliněné květináče jsou stálicí, po které sáhne většina pěstitelů. Ty plastové ale nejsou zrovna ekologické a zároveň se v nich substrát na sluníčku přehřívá. V poslední době si tak po právu své místo na trhu získávají textilní květináče. Jak s nimi zacházet a jaké jsou jejich výhody?

textile potVýhody pěstování v textilu

V textilním květináči rostlina tvoří bohatý kořenový systém. Zvládne tak efektivně využít vodu a dodávané živiny, což má zásadní vliv na její vitalitu, velikost i výslednou úrodu. Pokud kořen dosáhne vnější stěny květináče, respektive vzduchu, nestočí svůj růst ke dnu, jako je tomu v běžných květináčích, kde se následně tvoří hustý kulatý pletenec kořenů. Místo toho reaguje rozvětvením jemných kořenových vlásků, a tím tvorbou nových kořenových špiček v celém objemu květináče, kterými se právě živiny do rostliny vstřebávají. Kořenový systém tak lépe využívá celou kapacitu květináče a rostlinu není nutné tak často přesazovat.

textile_pot2

Textilní květináče se skvěle hodí také pro pěstování sezónních plodin, protože je lze sterilizovat a opakovaně používat. Nespornou výhodou je také jejich skladnost, ať už se jedná o 4 litrové nebo 50 litrové varianty. Lze je využít jak na vnitřní, tak venkovní pěstování na terase, balkonu nebo zahradě. Mají totiž skvělé termoregulační vlastnosti, takže nedochází na slunci k přehřívání substrátu, jako je tomu u plastových květináčů. 

Další variantou běžného hranatého nebo kulatého textilního květináče, jsou vertikální květináče se samostatnými kapsami. Jedná se o skvělou variantu pro pěstitele, kteří zápasí s místem, ať už doma nebo na zahradě.

wallpot
Péče o rostlinu - rozdíly v zálivce

Při používání textilních květináčů na pěstování rostlin jsou dvě odlišnosti, na které je potřeba myslet. Kořenový systém je hustě rozprostřen v celém objemu květináče, takže musíme zalévat celý povrch substrátu, nejen část u stonku, kde voda víceméně proteče kolmo na dno.

Vzhledem k tomu, že je textilní květináč propustný a “dýchá”, vyžadují rostliny zpravidla častější zálivku, než je tomu u plastových květináčů. Na druhou stranu je zde menší riziko přelití, jelikož rozvětvené kořeny spotřebují více vody a ta přebytečná zůstane v podmisce, kterou můžeme případně vylít.

Přestože se jedná o novinku posledních let, nemusíte se u textilních květináčů obávat vysoké vstupní investice, ty nejmenší se prodávají již od 40 Kč. 

NPK - co to je?

Hodnota NPK udává, jaké procento hmotnostních procent tvoří tři základní složky živin pro rostlinu.
Hodnota NPK udává hmotnostní procento tří základních složek živin, které by měla mít rostlina k dispozici pro optimální růst a vývoj:

  • N značí dusík, který je pro růst rostlin zcela nepostradatelný.
  • P značí fosfor, který podporuje tvorbu kořenů, vývoj pupenů a květů.
  • K značí draslík, který zajišťuje pevnost rostliny, zlepšuje její odolnost a chrání rostlinu před možnými infekcemi.

NPK obr up

Hnojiva obsahující prvky N-P-K, to je základní výživa rostlin.

Jaké má NPK hnojivo složení a jak rozumět konkrétním hodnotám, kterými vybrané NPK hnojivo disponuje?

Pokud je hodnota NPK 6-8-6, výživa rostliny zahrnuje 6% dusíku, 8% fosforu a 6% draslíku (hmotnostní procenta).

Hnojiva NPK obsahující základní prvky pro zdravý růst rostlin se často označují jako tzv. plná hnojiva. Mnohdy se setkáme také s termínem trojitá hnojiva.

Hnojivo obsahující pouze fosfor a draslík - dvojité hnojivo neboli hnojivo PK - je minerální přísada pro rozsáhlý kořenový systém rostlin a dalším efektem jeho použití bývá také tvorba bujných květů.

Pěstitelé hojně používají i jednoduchá hnojiva obsahující pouze jeden z trojice nejdůležitějších prvků NPK. Jednoduché hnojivo poskytuje rostlinám extra dávku dusíku, fosforu či draslíku. Číslo u každého typu hnojiva opět vyjadřuje hmotnostní procento.

Hnojivo s obsahem NPK a použití v praxi:

  • Spotřeba dusíku, fosforu a draslíku je značná u většiny rostlin, a tak se jednoduchá, dvojitá i trojitá hnojiva s různým obsahem NPK prvků intenzivně využívají při pěstování rostlin v indoor podmínkách v průběhu pěstebního cyklu.
  • Základní hnojení půdy na začátku vegetace je důležité zase v případě, že opakovaně využíváte při pěstování v outdoor prostředí menší pěstební prostor (zahrádka, záhon atd.) například k pěstování ovoce nebo zeleniny. Opakované pěstování na stejném pěstebním prostoru má za následek menší úrodnost půdy, ze které jsou živiny postupně vyčerpány. Proto je důležité je do zeminy znovu dodat, k čemuž slouží právě plné hnojivo.