CO2
Vedle živin, tepla, světla a vody rostliny potřebují k životu ještě oxid uhličitý. Spolu s vodou ho totiž používají k výrobě sacharidů za pomocí energie slunečního záření v procesu, který známe pod jménem fotosyntéza. Doplňováním CO2 do pěstebního stanu je možné zvýšit výnosy až o 20-30%.
Přemýšlíte, jestli se přidávání CO2 vyplatí i ve vaší pěstírně nebo na jaké koncentraci CO2 držet? Rádi poradíme na adrese info@higarden.cz.
Nejprodávanější
Fotosyntézu známe jako základní proces, který rostliny potřebují k životu. Fotosyntéza používá světelné (sluneční i umělé) záření k tvorbě (syntéze) energeticky bohatých organických sloučenin – cukrů – z jednoduchých anorganických látek – oxidu uhličitého (CO2) a vody.
Z toho plyne, že pokud mají rostliny oxidu uhličitého nedostatek, nemůžou se vyvíjet tak, jak by měly. Fotosyntézou totiž vznikají cukry a které fungují jako zásobárny (zdroje) energie a stavební prvky pro složitější molekuly. Při zvyšování koncentrace CO2 se rychlost fotosyntézy zvyšuje.
Oxid uhličitý, přirozeně se vyskytující v okolí listů rostlin rostoucích ve volné přírodě a při pěstování venku (outdoor), je možné rostlinám při pěstování ve stanu nebo místnosti (indoor) dodat uměle, při jeho nedostatku totiž rostou jen velmi pomalu (až o 50%!).
V praxi můžeme přidáváním CO2 zrychlit růst rostlin až o 20-30%, urychlit proces dospívání (cyklus lze zkrátit i o dva týdny) a zvýšit výnos na m2. Suplementací oxidu uhličitého lze i zlepšit kvalitu výsledné plodiny, některé jedlé plodiny mohou mít bohatší nutriční obsah, výraznější aroma nebo delší trvanlivost.
Nejjednoduší způsob přidávání CO2 je pomocí šumivých tablet, které se postupně rozpustí v živném roztoku nebo závěsných sáčků s bakteriemi či houbami, které doporučujeme hlavně pro menší prostory a hobby growery. Další možností jsou dávkovače CO2, které připojíte na lahev se stlačeným plynem - jsou vhodné hlavně do větších prostor. I s dávkovačem, ventilem a čidlem je můžete koupit v kompletním setu.
V naší nabídce najdete ještě generátory CO2, které používají hlavně profesionálové, oxid uhličitý totiž vyrábí spalováním, což zvyšuje teplotu a může vést k nepříjemnostem jako je neúplné spálení plynu nebo nebezpečné vedlejší produkty spalování. Novinkou jsou pak tekuté zdroje CO2, které se přidávají do zálivky.
Přidávání CO2 má smysl pouze ve dne (když jsou světla zapnutá), rostliny ho totiž v noci vůbec nepotřebují. Zároveň je potřeba se zamyslet nad ventilací - nechcete totiž přidané CO2 hned vyvětrat. Doporučujeme výmněnu vzduchu přerušovat regulátorem, který ventilátor vypne při určité teplotě nebo vlhkosti nebo systém kompletně uzavřít.
Dalším faktorem je teplota - fotosyntéza je dvakrát až třikrát efektivnější při každém zvýšení teploty o 10 °C, zvyšování se zastavuje kolem 35-45 °C, pro potřeby indoor pěstování doporučujeme teplotu až kolem 30 °C, pokud chcete využít přidávané CO2 naplno.
Je třeba nezapomínat na intenzitu osvětlení. Pokud bude zároveň na rostlinky málo světla, přidané CO2 také zcela nevyužijí a budou fotosyntetizovat méně kvůli nedostatku světelné energie. Při opačném problému (příliš mnoho světla) také přestanou fotosyntetizovat. Obecně doporučujeme přidávat CO2 pokud už využíváte vysoce intenzivní LED světlo nebo silné výbojky.
Pokud chcete přidávat CO2 do pěstebního prostoru ve velkém, rozhodně doporučujeme používat měřič. Vyšší koncentrace CO2 totiž rostlinám nevadí, na člověka ale účinek mají. Znáte to z vydýchané místnosti - bolení hlavy, ztížená koncentrace, při opravdu vysokých hodnotách (jako je 3000 ppm) můžete i ztratit vědomí.
V praxi budete muset ideální koncentraci CO2 pro právě vaše podmínky (teplota, přirozené nasycení, vlhkost, intenzita osvitu) a rostliny (druh, odrůda, genetika) zjistit pokusem. Můžeme ale rozhodně říct, že se velmi pravděpodobně vyplatí díky zlepšní růstu a zvýšení výnosů.
Rádi vám poradíme, jak CO2 přidávat. Stačí se ozvat na info@higarden.cz.