Winter is coming: Připravte svůj growbox na zimu

Jedním z hlavních taháků indooru je to, že můžete pěstovat celoročně, bez ohledu na rozmary počasí. Přesto není tak docela pravdou, že indoor pěstitele střídání ročních období vůbec neovlivňuje. I malý pokles teploty v pěstebním prostoru způsobí výkyvy VPD a zpomalení metabolismu rostlin. Jak tomu předejít se dozvíte v následujícím článku.

Většina rostlin pěstovaných indoor nejlépe roste při teplotách v rozmezí 21-29 °C s tím, že rozdíl mezi denní a noční teplotou by neměl přesáhnout 5 °C. Jakmile teploty poklesnou, rostliny zpomalí svůj metabolismus a rychlost fotosyntézy. To znamená, že i když jim dodáme velké množství energie ve formě světla, nebudou ji schopny využít pro tvorbu cukrů a porostou pomaleji, než by tomu bylo při vyšších teplotách. Pokud teplota klesne pod 15 °C, rostliny přestanou růst a zůstanou zakrslé.

Na nízké teploty rostliny  reagují také zpomalením transpirace, tedy rychlosti, jakou odpařují přebytečnou vodu listy. Transpirace je klíčová pro transport živin a vody. Menší objem odpařené vody listy znamená, že rostliny sice spotřebují méně vody, ale zároveň přestanou přijímat živiny ze substrátu nebo živného roztoku. Důsledkem je opět zpomalení růstu a také zvýšené riziko přemokření substrátů a hniloby kořenů.

Pěstování při nižších teplotách může přinášet i některé výhody, především pak při prevenci proti škůdcům a plísním. Studený vzduch zadrží méně vlhkosti a je sušší než teplý vzduch. To může být užitečné při prevenci plísní jako je padlí nebo botrytis cinerea způsobující hnilobu květů. Při nízkých teplotách se také pomaleji rozmnožují někteří hmyzí škůdci, jako jsou svilušky nebo mšice. Pamatujte však na to, že pokud teplota klesne pod 15 °C, metabolismus rostlin se zcela zastaví a přestanou růst.

Vliv nízkých teplot na VPD

VPDchartRostliny jsou ovlivňovány teplotou a vlhkostí vzduchu, který je obklopuje. Teplota vzduchu má vliv na transpiraci a relativní vlhkost hraje významnou roli při vstřebávání CO2, což je důležité při procesu fotosyntézy. Účinky klimatických podmínek na rostliny nejlépe vystihuje rozdíl tlaku vodních par (VPD). Podrobně jsme se tomuto tématu věnovali ve starším článku na našem blogu. Hodnoty VPD jsou odvozeny od teploty a relativní vlhkosti vzduchu v pěstebním prostoru, a i malé výkyvy v teplotě (+-1 °C) nebo vlhkosti (+-5 % RH) mohou představovat signifikantní změny rozdílu tlaku vodních par. Pokud používáte VPD jako vodítko při indoor pěstování rostlin, je nesmírně důležité udržovat v pěstebním prostoru neustále stabilní a optimální teplotu a vlhkost vzduchu.

Jak udržet v growboxu dostatečně vysokou teplotu

Během zimy máte několik možností, jak zvýšit teplotu v growboxu. Nejjednodušší a nejlevnější řešení spočívají v odizolovaní, případně vhánění teplého vzduchu či přesunutí pěstebního stanu na jiné místo. O něco dražší (avšak spolehlivější) je vytápění pěstebního prostu pomocí topení nebo výměna pěstebního osvětlení.

Izolujte growbox: Než se pustíte do vyhřívání pěstebního prostoru, ujistěte se, že growbox dobře těsní a zkontrolujte všechny zipy, aby vám teplý vzduch neunikal ven. Pokud květináče nebo závlahový systém stojí na studené podlaze, podložte je vhodným izolačním materiálem, například polystyrenem.

Využijte teplý vzduch z jiné části domu: Během zimních měsíců může být výhodné přivádět do pěstebního prostoru teplý vzduch z vytápěných místností. Je také dobré umístit pěstební stan blíže ke zdrojům tepla, například vedle topení.

Topná tělesa do growboxu: Pokud izolace ani přívod teplého vzduchu nestačí, zvažte pořízení vhodného topení. Do growboxů se hodí především trubicová topení pro skleníky nebo závěsná topná tělesa. Většina topení je vybavena termostatem, který udrží v pěstebním prostoru stabilní teplotu. Řešením může být i vyhřívání místnosti, ve které pěstební stan stojí. Vhodné jsou olejové nebo elektrické radiátory.

Přejděte na jiný typ pěstebních svítidel: Moderní LED pěstební světla vynikají efektivitou a díky tomu nevyzařují do okolí příliš mnoho tepla. Starší pěstební svítidla využívající sodíkové výbojky (HPS) vyzařují značné množství tepla, což muže být v zimních měsících výhodou.

Ať už se rozhodnete pro izolaci, přesunutí growboxu, nebo investici do topení a nového osvětlení, vždy mějte na paměti, že stabilní teplota je klíčem k úspěchu. Pro více tipů a triků, jak pěstovat i v zimních měsících, navštivte náš Higarden blog.