Indoor pěstování je umění, jehož ovládnutí může zabrat i dlouhé roky. Zatímco základy vyčtete z knížek, na některé vychytávky si musíte přijít sami nebo je okoukat od zkušenějších kolegů. Zeptali jsme se ostřílených growerů, co nesmí v jejich výbavě chybět, a navíc jsme pro vás vybrali pět nejlepších tipů, které posunou vaše pěstování na vyšší úroveň.
pH a EC metr – Při indoor pěstování je velmi důležité dbát na kvalitu vody, kterou rostliny zaléváte. pH metry slouží ke kontrole kyselosti zálivky, což ovlivňuje vstřebávání živin rostlinami. Příliš kyselé nebo zásadité prostředí znemožňuje rostlinám příjem důležitých živin. EC metr (měřič vodivosti) je nepostradatelný při správném dávkování hnojiv. Pomocí tohoto přístroje zjistíte, kolik rozpuštěných solí (živin) voda obsahuje. Investice do pH a EC metru vám ušetří mnoho starostí i peněz. Nesprávné pH nebo přehnojení minerálními hnojivy vás totiž snadno zbaví celé úrody.
Mohlo by vás zajímat: Co potřebujete vědět o vodě, kterou zaléváte
Topení – Stabilní a kontrolovaná teplota je při indoor pěstování klíčem k vysokým výnosům. Příliš velký rozdíl mezi nočními a denními teplotami nebo o několik stupňů nižší teplota ovlivní metabolismus rostlin a především to, jak rychle vstřebávají živiny. Trubicová topení poslouží především v zimních měsících, ale využijete je i pro vyrovnání rozdílů v teplotě při zhasnutých a rozsvícených světlech.
Odvlhčovač vzduchu – Příliš vysoká vlhkost v pěstebním prostoru je při indooru častým zdrojem potíží. Ve vlhkém prostředí se daří plísním i mnoha škůdcům a rostliny nemohou dostatečně transpirovat. Odvlhčovače vzduchu jsou užitečné především v druhé polovině pěstebního cyklu, kdy rostliny spotřebovávají velké množství vody a zároveň potřebují sušší prostředí pro dozrávání.
Mohlo by vás zajímat: Pokročilá kontrola klimatu – VPD a transpirace
Podpůrné sítě – Méně zkušeným growerům se nezřídka stane, že neodhadnou, jak moc se jejich rostliny rozrostou po přepnutí na květ. Ve chvíli, kdy vrcholky již téměř škrtají o pěstební světla, je často pozdě rostliny lámat nebo zastřihovat. V lepším případě mohou přerostlé rostliny znamenat ztrátu té nejlepší úrody, v horším riziko požáru. Proto naši prodejci často zákazníkům radí, aby k novému growboxu přikoupili také podpůrnou síť, díky které má pěstitel větší kontrolu nad růstem rostlin. Podpůrné sítě také slouží jako podpora zrajícím vrcholkům obtěžkaným květy.
Rozprašovač – Mnoho pěstitelů rostliny pravidelně smáčí vodou nebo ošetřuje preventivními postřiky. Pokud s indoor pěstováním právě začínáte, pak vám možná představa pravidelného ošetření zahrádky s pomocí malého ručního rozprašovače nepřipadá jako velká dřina. Zkušení groweři ale vědí, že investice několika stokorun do kvalitního tlakového postřikovače se jim mnohonásobně vrátí v ušetřeném čase i námaze.
Teprve s pěstováním začínáte a hledáte tipy na základní vybavení? Podívejte se na Kupujeme growbox od A do Z a na další články na Higarden blogu, kde najdete vše o indoor pěstování pod umělým osvětlením.