Díky řízkování si snadno vytvoříte genetické kopie svých oblíbených rostlin. Tento postup nabízí pěstitelům možnost dosahovat konzistentních výsledků, optimalizovat pěstební podmínky a zachovat výjimečné rostliny. V tomto článku vás provedeme procesem klonování od A do Z – od přípravy vybavení až po zakořenění řízků a jejich přesazení.
Asi nikoho nepřekvapí, že výsev a klíčení semen neodmyslitelně patří k zahradničení. Nejde však ale o jediný způsob, jakým se rostliny rozmnožují. Mimo generativní množení (semeny) se rostliny mnohou rozmnožovat také vegetativně (z části rostliny). Je to proto, že rostlinné buňky mají schopnost totipotence, což znamená, že se kterákoliv z nich může vyvinout v celou novou rostlinu. V dnešním článku se budeme věnovat specifickému případu vegetativního množení, a to řízkování. Ale pro úplnost dodejme, že zahradníci i pěstitelé rozmnožují rostliny vegetativně také při dělení trsů, hřížení ostružin nebo vinné révy, oddělování jahod, roubovaní a množení pomocí hlíz.
Řízkování rostlin
Jak jsme napověděli v úvodu, vegetativní rozmnožování rostlin se liší od vysévání semen. V případě řízkování odebereme z dárcovské (mateční) rostliny vhodnou část, obvykle špičku zdravé větve s několika zdravými listy a internodii. Klony následně přesuneme do vhodného pěstebního média, což jsou obvykle kostičky z minerální vlny nebo vhodného pěstebního substrátu. Aby čerstvě nařezané řízky zdárně zakořenily, potřebují vhodné podmínky, především vysokou vzdušnou vlhkost, teplo a dostatek světla.
Jak se tedy liší naklonované rostliny od těch ze semen? Hlavní rozdíl spočívá v tom, že nově vzniklé potomstvo je genetickou kopií dárcovské rostliny. Klony tak mají vždy stejné pohlaví jako mateční rostlina. Výhodou je například to, že při pěstování dvoudomých druhů odpadá pěstitelům starost se selekcí samců od samic. Dalším bonusem řízkování je genetická uniformita klonů. Protože rostliny pocházejí z jedné matky, budou vykazovat identické růstové charakteristiky. Především velkopěstitelé mohou díky klonování optimalizovat pěstební proces a dosahovat dlouhodobě konzistentních výsledků. V neposlední řadě dává řízkování pěstitelům možnost dlouhodobě uchovávat výjimečné fenotypy ve formě klonů.
Nutno dodat, že klonování skýtá i některé nevýhody. Hlavní problémem je nebezpečí přenosu genetických poruch, patogenů a nemocí. Pokud je mateční rostlina nakažena některým z rostlinných virů (např. HLVd) nebo trpí genetickou mutací, bude stejně postiženo i potomstvo. To samé platí i pro plísně a mnohé hmyzí škůdce, ale v těchto případech je za určitých okolností možné klony ošetřit pesticidy nebo fungicidy. Na rozdíl od rostlin vyrostlých ze semen nemají řízky hlavní kořen, který vrůstá hluboko do země. Klonované rostliny jsou tak o něco méně vhodné pro venkovní pěstování, zejména v místech, kde mohou čelit silným poryvům větru a dlouhodobému suchu.
Výhody řízkování
- stejné pohlaví a genetická uniformita
- uniformita úrody
- uchování výjimečných rostlin
Nevýhody řízkování
- přenos genetických mutací a virů
- šíření patogenů a škůdců
- méně vhodné pro venkovní pěstování
Jak na řízkování krok za krokem
Než se pustíte do řízkování, nejprve se ujistěte, že máte veškeré potřebné vybavení. Neobejdete se bez pěstebního média, nejlépe kostiček z minerální vlny nebo vhodného sadbovacího substrátu. Řízky potřebují konstantní vzdušnou vlhkost okolo 75-85 %, čehož nejsnáze dosáhnete v malém plastovém skleníku (propagátoru). Klony nejrychleji zakoření při teplotách v rozpětí 24-27 °C. Nižší teploty proces zpomalují a zvyšují riziko plísní. V prvních dnech je vhodné středně intenzivní světlo (100-200 µmol) s modrobílým spektrem. Po objevení prvních kořínků můžete zvýšit intenzitu světla na dvojnásobek, čímž urychlíte vývoj kořenového systémů. V této chvíli je také vhodné začít používat kořenový stimulant. Pěstební osvětlení pro pěstování řízků a sazenice najdete ZDE.
Další potřebné vybavení
- skalpel
- jednorázové rukavice
- dezinfekce (alkohol, Purolyt, roztok peroxidu vodíku)
- kořenový gel
- teploměr s vlhkoměrem
- nádoba na odložení čerstvých klonů
- papírové utěrky
Podrobný návod na klonování
Abyste při řízkování měli co největší šanci na úspěch, odebírejte klony z nedávno narostlých větví z rostlin na vrcholu vegetativního růstu. Před řízkováním můžete dárcovskou rostlinu ošetřit některým ze speciálních přípravků (např. Clonex Mist), které podporují tvorbu kořenů a posílí odolnost řízků. Pracujte vždy čistými nástroji, noste gumové rukavice a při práci nekuřte.
- Větvičky nejprve zbavte přebytečných listů a nechte jen několik mladých lístků na vrcholu. Těm zastřihněte špičky tak, aby zůstalo 2,5 až 5 cm čepele. Spodní část budoucího stonku by měla zůstat holá.
- Odřezávejte větvičky o délce 10-15 centimetrů a ihned je ponořte uříznutým koncem do připravené nádoby s vodou.
- Nakonec seřízněte konce stonků na stejnou délku pod úhlem 45°. Takto připravené klony okamžitě namočte do kořenícího gelu a zapíchněte do pěstebního média.
- Umístěte řízky pod poklop skleníku nebo do řízkovnice a postavte pod zdroj světla.
- V závislosti na druhu rostliny a podmínkách potrvá přibližně 7-14 dnů, než klony zakoření a budou připraveny k přesazení.
- Po celou dobu kontrolujte, zda je pěstební médium vlhké. Nemělo by ale být nasáklé vodou.
- Ke konci procesu postupně otevírejte průduchy na skleníku, abyste snížili vzdušnou vlhkost a připravili rostliny na přesazení.
Aeroponické řízkovnice
Aeroponické řízkovnice jsou založeny na jednoduchém principu, kdy jsou konce stonků vystaveny mlze z okysličené vody. Díky vysokému okysličení zakořeňují klony až dvakrát rychleji než v jiném pěstebním médiu. Další výhodou aeroponického řízkování je, že klony snesou i nižší vlhkost vzduchu v rozmezí 50-60 %. To usnadňuje následnou aklimatizaci nových sazenic.
Na závěr pro úplnost dodejme, že v posledních letech získává na oblibě i nový moderní způsob klonování pomocí tkáňových kultur. Této moderní technice rozmnožování rostlin se budeme věnovat v některém z příštích článku, ale pokud víte jak na to a chcete si tkáňové kultury vyzkoušet ve své pěstírně, na našich stránkách najdete klonovací systémy pro tissue culture.
Chcete se se dozvědět více o indoor pěstování a moderních zahradnických trendech? Neváhejte a navštivte náš Higraden blog.