Pozorujete rostlinu a říkáte si, zda jí něco nechybí? Pokud vaše bylinky nevypadají zdravě, možná je trápí výživový deficit, a tudíž je nejvyšší čas dodat jim prostřednictvím vhodného přípravku extra porci některého z klíčových prvků.
Dnešní článek vás naučí rozpoznat nedostatek jednotlivých prvků ve výživě rostlin a zároveň vám doporučíme špičkové produkty pro jejich efektivní suplementaci. V části „A“ se budeme věnovat základním nutrientům (N-P-K) a v části „B“ si projdeme minerály a další nejdůležitější prvky, které zastávají nezastupitelnou funkci v celé řadě biochemických procesů rostlin.
Jedna rada na úvod. V první řadě změřte pH. Než se pustíte do zjišťování skutečnosti, který z prvků vaše rostliny postrádají, pokud se evidentně nemají k světu, ze všeho nejdříve změřte přesnou hodnotu pH substrátu:
- Při pěstování v zemině jsou žádoucí hodnoty od 6.5 do 7.0.
- V hydroponii potřebujete naměřit nižší hodnoty pH mezi 5.5 a 6.5.
Pokud se naměřené hodnoty pH pohybují mimo výše uvedené intervaly, zkuste pH nejprve vhodně upravit a chvíli vyčkat, zda se rostlinkám začne dařit lépe. Hodnota pH totiž může ovlivňovat výskyt některých základních živin či stopových prvků. Teď už si pojďme říct, jak poznat jejich nedostatek a jak jej efektivně řešit.
Nedostatek základních živin N-P-K
Nedostatek DUSÍKU (N)
- Bez dostatečného přísunu tohoto biogenního prvku rostliny jednoduše nerostou, v lepším případě budou malé a slabé. Dusík je ostatně nejdůležitější složkou výživy během vegetativní fáze (tzn. růstu) každé rostliny.
- Dalším typickým symptomem, který můžeme pozorovat pouhým okem, je celkové žloutnutí, někdy až zčervenání listů a jejich následné odpadnutí.
- Mezi nejsilnější hnojiva pro doplnění hladiny dusíku patří Canna N 17%. Tímto přípravkem spolehlivě zažehnáte případný dusíkový deficit vašich rostlin, akorát jej nezapomeňte s ohledem na jeho vysokou koncentraci opatrně dávkovat.
Nedostatek FOSFORU (P)
- Fosfor je zásadní pro vývoj zdravého, silného kořenového systému rostliny a pokud naše články čtete pravidelně, určitě víte, že stav kořenového systému předurčuje schopnost rostlin efektivně přijímat živiny obsažené v hnojivech.
- V případě fosforu se jedná o klíčovou složku výživy během fáze květu. V období, kdy rostliny soustředí energii na tvorbu bujných květů a plodů se jen sotva kdy stane, že by měly fosforu přebytek.
- Deficit fosforu na rostlinách poznáte nejčastěji podle předčasného shazování starších listů. Zbystřete také, zaznamenáte-li pozastavení růstu, chlorózu starších listů směrem od vrcholu, tmavě-šedé skvrny a někdy dokonce purpurově zbarvené fleky na listech.
- Fosfor se nejčastěji doplňuje spolu s draslíkem formou doplňkových hnojiv s označením PK, jako je například Canna PK 13/14. Stejný přípravek můžete použít také při nedostatku draslíku (K) viz níže.
Nedostatek DRASLÍKU (K)
- Draslík uzavírá trojici základních živin. Je mimořádně důležitý pro celkovou stabilitu a vitalitu rostliny, které pomáhá hospodařit s vodou i energií v podobě sacharidů.
- Deficit tohoto prvku lze mnohdy zaměnit se spálením rostlin, neboť jejich starší listy žloutnou a okraje listů hnědnou stejným stylem jako při popálení. Na listech se mohou objevit také tečky.
- Klasickým příznakem nízké hladiny draslíku v rostlinách je pak zakrslý růst.
Nedostatek dalších nutrientů
Nedostatek vápníku a hořčíku, který zmiňujeme o kousek níže, efektivně řeší přípravky typu CALMAG, jako je například Canna Calmag Agent.
Nedostatek VÁPNÍKU (Ca)
- Vápník má zásadní vliv na celkový vývoj a stabilizaci rostlin.
- Jeho nedostatek se projevuje zejména na listech rostlin, a sice typickými skvrnami - jde o malé žluto-hnědé skvrny se zřetelným hnědým okrajem.
- K dalším symptomům patří krátké kořeny a srolované či dokonce „pomačkané“ listy.
Nedostatek HOŘČÍKU (Mg)
- Stavební prvek chlorofylu rostlinám opravdu nesmí chybět, aby mohly být fotosynteticky aktivní.
- Deficit magnézia u rostlin značí na listech nejčastěji rezavě hnědé skvrny a žluté skvrny mezi žilkami.
- Nedostatek hořčíku brání absorpci železa, s čímž souvisí také pokroucení listů.
Pokud budete řešit nedostatek některého z níže uvedených mikroprvků (železo, mangan, bór, zinek nebo molybden), použijte vyvážený MicroMix pro snadné doplnění jejich hladiny i jako prevenci vzniku deficitů.
Nedostatek ŽELEZA (Fe)
- Železo se řadí k velmi nestálým prvkům, a tak rádo reaguje s ostatními živinami, což při výživě rostlin samozřejmě není žádoucí, a proto je také jeho deficit poměrně rozšířenou záležitostí.
- Nízká hladina železa v rostlinách se projevuje žloutnutím listů, případně žlutými fleky na listech, přičemž žilnatina listů zůstává zelená. Objevuje se sklovatění listů.
- Nedostatek železa se v pěstitelské praxi často zaměňuje s nedostatkem hořčíku (viz níže). Rozdíl je v tom, že nedostatek železa má vliv pouze na mladé listy.
Nedostatek MANGANU (Mn)
- Nedostatek manganu se u rostlin projevuje nejvíce v hydroponii.
- Mezi nejčastější symptomy patří mrtvá nažloutlá tkáň mezi žilnatinou listu, přičemž ale samotné žilky zůstávají zelené.
Nedostatek BÓRU (Bo)
- Abnormálně pomalý růst? Možná vašim rostlinám chybí právě tento stopový prvek, který podporuje akumulaci fosforu v listech a jehož nedostatek je vůbec nejrozšířenější poruchou příjmu živin na celém světě.
- Deficit bóru poznáte podle drobných stonků nebo srolovaných listů. Značí jej také odumírání starších listů a růstových vrcholků listů.
Nedostatek ZINKU (Zn)
- Deficit zinku, jehož hladina je v rostlinách všeho druhu velmi nízká, se nejčastěji pozná podle žlutavé oblasti mezi žilkami začínající na konečcích a okrajích listů. Listy mohou být pruhované.
- Někdy dochází k zastavení růstu do výšky.
Nedostatek MOLYBDENU (Mo)
- Molybden je součástí důležitých enzymatických procesů souvisejících s asimilací dusíku. A také počáteční příznaky jeho deficitu mohou připomínat deficit dusíku.
- Nedostatek molybdenu se posléze projevuje žlutými tečkami mezi žilkami listů, a poté hnědnoucí oblastí podél krajů. Zjednodušeně řečeno, listy mohou být flekaté a strakaté.
- Typickým příznakem nedostatku Mo je také inhibice kvetení.
Nedostatek MĚDI (Cu)
- Nedostatek mědi značí nejčastěji odumírání okrajů a konců listů.
- Na vině bývá stres a špatné pH půdy.
- V případě hydroponie většinou pomůže i výměna vody.
Nedostatek SÍRY (S)
- Také deficit tohoto stopového prvku připomíná vnějšími projevy rostlin nedostatek dusíku. Vidíme náznak chlorózy (žloutnutí listů) a většinou zaznamenáme také výrazné pozastavení růstu.
- Plodiny s vyššími nároky na měď uvítají použití modré skalice
Nedostatek UHLÍKU (C)
- Na konec jsme si nechali uhlík - základní stavební jednotku živého světa a naprosto zásadní prvek pro fotosyntézu.
- Rostliny pěstované venku jej přijímají dostatek ze vzduchu, ale pokud se věnujete indoor kultivaci rostlin v growboxu, doporučujeme jeho suplementaci oxidem uhličitým. Na dračku jdou například tablety No Mercy, které podpoří vaše rostliny ve vývinu i pokud nevykazují níže uvedené znaky typické pro deficit uhlíku.
- Projevy deficitu uhlíku: Na spodní straně listů se objevují bílé povlaky a rostlina přestává celkově růst.
Pokud byste potřebovali poradit s doplněním výživy vašich rostlin, neváhejte se na nás obrátit a rádi vám poradíme. Těšíme se na vaše dotazy na známé adrese info@higarden.cz.
Doporučujeme tyto produkty:
- Canna Calmag Agent (od 369 Kč)
- Canna PK 13/14 (od 149 Kč)
- BioNova MicroMix (mikroprvky) (od 279 Kč)
Co si přečíst dál?