Zahrada má na podzim své kouzlo. Navíc jak koncem září, tak v průběhu října se zapáleným pěstitelům stále ještě otevírá celá řada příležitostí k akci. Kromě sklízení plodin ze zahrady nebo sadu nastává ideální čas postarat se o trávník i o růže. Poradíme vám také, co na podzim zasadit.
Co ještě stíháte v ZÁŘÍ?
- Salát
- Ředkvičky
- Cibule
- Špenát, který stačíte sklízet ještě za dva měsíce.
- Cibuloviny, jejichž květy vás potěší na jaře. Patří sem například bledule, sněženky, kosatce, krokusy, hyacinty, narcisy či oblíbené tulipány.
Co sázet v ŘÍJNU?
- Česnek, jehož stroužky sázejte do hlíny přibližně 6 cm hluboko.
- Kapustu, kterou však nemá smysl vystavovat mrazu. Než se však mrazíky dostaví, klidně ji lze venku nechat. S příchodem mrazíků ji pak stačí přesadit do květináče a dopěstovat v chladnější místnosti.
- Okrasné dřeviny a ovocné stromky – v tomto případě platí, že se některé druhy uchytí lépe než na jaře, neboť stačí dobře zakořenit a získat náskok ještě před příchodem jarních dní. Od poloviny října až do prvních mrazíků bez obav sázejte jabloně, švestky, třesně, višně, hrušně, ořešáky.
- Rakytník
- Brusinky
- Kanadské borůvky
- Hroznové víno
Bylinky na podzim
- Zkušení bylinkáři se věnují kultivaci bylin nejen na jaře, ale také právě na podzim, a to za využití mulčovací kůry a mírné závlahy.
- Choulostivé druhy bylin chrání před vlivem nízkých teplot netkaná textilie.
- Mezi nejčastěji pěstované byliny ve studených měsících patří šalvěj, pažitka, rozmarýn, tymián či máta.
Péče o růže
- Za péči věnovanou růžím během podzimních měsíců, aby v klidu přečkaly nadcházející zimní období, se vám tyto krasavice na jaře bohatě odmění prostřednictvím krásných květů, ať už pěstujete jakoukoliv odrůdu.
- V první řadě se zkuste vyvarovat černé skvrnitosti (Diplocarpon rosae), kterou typicky právě u růží způsobují výkyvy denních a nočních teplot. Na tento problém vás upozorní hnědé či černé skvrny na listech při pohledu shora.
- Než si všimnout těchto ukazatelů, je samozřejmě lepší použít kvalitní biologický preventivní postřik, který účinně posílí obranyschopnost růží.
- Pokud už je na prevenci pozdě, sestříhejte růže tak, abyste odstranily všechny listy napadené černou skvrnitostí.
- Kvalitní nůžky pro zastřižení nejen růží a další zahradní pomůcky naleznete ZDE.
- Kromě skalkových růží totiž nebudete zastřihávat růže jen v případě výskytu skvrnitosti, ale také v rámci řádné úpravy pro jejich další růst do krásy.
- Mezi osvědčené rady zahrádkářů patří zastřižení růží 2 cm nad místem, kde začíná pátá až osmá větvička s lístečky.
- Ideální doba, kdy zastřihnout růže, je na konci října.
- Ještě před tím, hned s příchodem podzimu je ideální čas také pro zasazení nových rostlin, neboť růže si libují v půdě, která je přirozeně uleželá. Tím spíše, pokud ji doplníte o kompost či kvalitní fosforečné hnojivo.
- Nové růže zastřihujte až k silné části, ponořte je do vody (2 hod) a můžete sázet.
- Pokud víte, že pěstujete choulostivější odrůdu, prospěje vašim růžím geotextilie.
Péče o trávník
- V létě je možné nechat posekaný trávník nějakou dobu ladem, ale na podzim určitě doporučujeme posekanou trávu neprodleně odstranit pro zdraví půdy.
- Pokud po shrabání listí a posekané trávy objevíte „holá“ místa, nezapomeňte na lokální dosev.
Doufáme, že vám výše uvedená doporučení umožní vychutnat si zahradníkův podzim plnými doušky. A pokud jste se dosud věnovali kultivaci rostlin pouze na zahradě, možná je před zimou ten správný čas pořídit si domů první growbox s příslušenstvím za zvýhodněnou cenu a objevit také kouzlo pěstování indoor. Níže ještě pro inspiraci přikládáme odkazy na články s touto tematikou a pokud byste se nás chtěli na cokoliv zeptat, jsme tady pro vás na známé adrese info@higarden.cz.
Dále doporučujeme tyto produkty:
- Geotextilie (od 59 Kč)
- Nůžky a zahradní nářadí (od 29 Kč)
- Canna CURE (od 349 Kč)
Co si přečíst dál?