Jak vybrat pachový filtr a na co si dát při výběru pozor? To je častá otázka a zkusím Vám dát v tomto článku pár záchytných bodů, podle kterých je dobré se orientovat.
Jakou kapacitu má mít pachový filtr? - Kapacita pachového filtru se udává stejně jako u ventilátorů a je jím schopnost vyčistit určité množství vzduchu za hodinu provozu udávaném v m3. Tedy m3/hod. Vždy potřebujete filtr výkonnější, než je maximální výkon ventilátoru, jinak Vám hrozí, že "profoukne" a filtr tak začne pach propouštět, i když je jinak naprosto v pořádku.
O kolik výkonnější může být pachový filtr? - limit teoreticky neexistuje, Použijete-li na ventilátor o výkonu 800m3 filtr, který bude mít kapacitu 4000m3, sestava Vám bude fungovat, jen filtr bude obrovský a budete mít pravděpodobně problém s místem. V praxi se obvykle používají filtry s kapacitou o 10-50% vyšší, než je maximální výkon použitého ventilátoru. Pro náš případ ventilátoru s výkonem 800m3 je vhodný filtr od kapacity 880m3 do 1200m3. Čím vyšší maximální kapacitu zvolíte, tím delší životnost bude filtr mít.
Jak dlouho mi filtr vydrží? - Na tuto otázku je velmi těžké odpovědět, obvykle se udává v rozmezí mezi 6ti měsíci a 2 roky v závislosti na zvolené řadě filtru a jeho očekávanému účelu. Celkově životnost filtru ovlivňují 3 faktory.
- Prvním je množství aktivního uhlí ve filtru,
- Druhým je kvalita uhlí, a je "uklepání" tak aby mezery byly vždy stejné a nevznikaly vzduchové kapsy, na což výrobci používají speciální nástroje.
- posledním a velmi důležitým je "špinavost" vzduchu, který má filtr vyčistit. Bude-li zápach výrazný a bude-li ve vzduchu mnoho prachu, které zanese filtr, můžete filtr měnit každých pár měsíců, bude-li zápach mírný, může filtr vydržet výrazně déle, než je jeho udávaná životnost.
Jak zapojit filtr? - Přes filtr vždy vzduch vtahujeme, aby ventilátor natahoval již čistý vzduch. Filtry jsou také obvykle vyrobeny tak, že z vnějšku je hrubá látka, která zachytí hrubé nečistoty -(tato látka lze měnit nebo i vytřepat při vysoké nečistotě vzduchu) a takto pročištěný vzduch je pak filtrován aktivním uhlím. Zapojíte-li filtr opačně, tedy budete vyfukovat vzduch skrze filtr, velké částečky ve vzduchu zanesou aktivní uhlí a výrazně tím sníží jeho životnost, stejně jako ventilátoru, který, raději natahuje čistý vzduch.
Je možné vyměnit uhlí ve filtru a tím prodloužit jeho životnost? - Teoreticky ano, ale, jelikož výměna uhlí není jen o vysypání použitého a nasypání nového uhlí, ale velmi výrazně také o uložení uhlí ve filtru ta, aby nevznikaly vzduchové kapsy a zároveň aby uhlí nebylo "uklepáno" moc a nebyla snížena propustnost filtru moc a tím i jeho reálná kapacita. Při domácí výměně aktivního uhlí je tedy třeba počítat s tím, že filtr fungovat může, ale parametry filtru budou výrazně horší, než u filtru nového, originálně vyrobeného.
Dále doporučujeme:
- Širokou nabídku pachových filtrů naleznete zde.
- Filtry Prima Klima Carbocone s prodlouženou životností
- Tiché ventilátory WHISPERBLOWER
Co si přečíst dál?