!! JARNÍ VÝPRODEJ !!

Outdoor sezóna je za dveřmi: Co vše budete potřebovat

Zima končí, rostliny se probouzejí a vaše zahrada čeká na pořádnou jarní vzpruhu! Ať už pěstujete rajčata, bylinky nebo něco speciálního, bez správného substrátu, živin a květináčů to nepůjde. Tak na nic nečekejte, nasaďte rukavice a pusťte se do toho – my vám poradíme, co všechno budete potřebovat!

Správný substrát je základ úspěchu

SoilAť už pěstujete venku v květináčích, záhonech nebo ve skleníku, vaše rostliny potřebují vhodnou půdu. Účel a využití různých typů substrátů se liší podle složení a obsahu živin. Obecně platí, že sazenice potřebují lehčí méně prohnojený substrát než rostliny ve vrcholné fázi růstu nebo květu. Při pěstování venku ve volné půdě doporučujeme používat zeminové pěstební substráty, pokud pěstujete v květináčích kokosové substráty. Půdní mixy pro venkovní pěstování obvykle obsahují organická nebo minerální hnojiva, která vyživují rostliny po několik týdnů až měsíců bez potřeby hnojení. Příměsi do substrátů při venkovním pěstování obvykle slouží ke zúrodnění vyčerpané půdy.

Mohlo by vás zajímat: Jak vybrat zahradnický substrát

Výsevní substráty – Pokud se na jaře chystáte pěstovat ze semen nebo si předpěstovávat vlastní sazenice, neobejdete se bez výsevního substrátu. Sadbovací substrát musí být lehký a vzdušný a měl by obsahovat jen malé množství živin a měl by být prostý patogenů a škůdců. Nedoporučujeme klíčit semena v předhnojených substrátech.

Substráty pro pěstování v květináčích -  Volba pěstebního substrátu pro pěstování v květináčích závisí především výživovém programu, který zvolíte. Pokud se rozhodnete organická hnojiva, sáhněte po půdních substrátech určených pro bio zemědělství, jako jsou Canna Bio Terra Plus nebo BioNova Bio Soilmix. Budete-li rostliny hnojit minerálními hnojivy, můžete se vybrat se široké nabídky předhnojených půdních mixů nebo kokosových substrátů. Pro pěstování v květináčích doporučujeme používat odlehčené směsi s perlitem nebo kokosovými vlákny, abyste zamezili zhutňování půdy.

Příměsi pro zúrodnění půdy – Při pěstování na záhonech bývá půda na jaře po minulé sezóně vyčerpaná a rostlinám by se v ní po vysazení příliš nedařilo. Před jarní výsadbou doporučujeme přidat do půdy kompost nebo žížalí humus, případně přípravky s mykorhizou a beneficiálními bakteriemi.

Kořenové stimulátory a hnojiva pro růst

image1_8Klíčení a první týdny života jsou nekritičtějším obdobím života rostlin a není na škodu jim trochu vypomoci. Pokud pěstujete ze semen, doporučujeme vyzkoušet stimulátory klíčení, které zvýší vaši úspěšnost a vy se dočkáte většího množství zdravých sazenic. Kořenové stimulátory pro růst využijete především při péči o sazenice a jejich přesazování, ale jsou užitečné po celou dobu pěstebního cyklu, takže se nemusíte bát koupit větší balení. Pokud budete pěstovat v květináčích, nezapomeňte na vhodné hnojivo pro růst.

Mohlo by vás zajímat: Organická nebo syntetická hnojiva: Co je pro vaše rostliny lepší?

Stimulátory klíčení pro venkovní pěstování – Přípravky obsahující rostlinné hormony, mykorhizu nebo beneficiální bakterie, které napomáhají klíčení semen. Stimulátory klíčení jsou nejúčinnější, pokud je aplikujete přímo na semena. Pokud pěstujete s organickými hnojivy, vyzkoušejte kořenové stimulátory s mykorhizou, jako jsou Orca Liqiuid Mycorrhizae nebo Ugro Rhiza 1200.  Jestliže používat minerální hnojiva, sáhněte po přípravcích, které neobsahují mykorrhizní houby nebo jiné prospěšné mikroorganismy, například Plagron Start Up nebo Canna Start.

Kořenové stimulátory pro sazenice a výsadbu – Možná se vám stalo, že po přesazení měly vaše sazenice povadlé listy a trvalo nějaký čas, než se vzpamatovaly. Tento jev je známý jako transplantační šok a může vést i k úhynu rostlin. Použití kořenového stimulátoru je skvělý způsob, jak mu předejít. Aplikujte přípravek jak před výsadbou přímo do okolí kořenů rostlin, tak i do půdy bezprostředně po vysazení.

Hnojiva pro sazenice a mladé rostliny – Rostliny pěstované v květináčích mohou vyžadovat častější hnojení než ty pěstované ve volné půdě. Je to proto, že substrát v pěstební nádobě obsahuje jen omezené množství živin, které rostliny časem vyčerpají. Během jarních měsíců potřebují rostliny především vysoké množství dusíku pro tvorbu nových listů, ale také fosfor, draslík a další živiny. Růstové hnojivo vybírejte podle typu substrátu (půda/kokos) a způsobu pěstování (organický/minerální).

Mohlo by vás zajímat: K čemu slouží a jak používat hnojiva na růst

Květináče pro každou příležitost

textile_pot2Málokterý pěstitel se obejde bez květináčů, ať už je to při klíčení a předpěstovávání sazenic nebo pěstování na balkónech, v zahradách či ve sklenících. Při výběru květináče nerozhoduje pouze velikost, ale důležitý je i materiál, ze kterého je pěstební nádoba zhotovena. Plastové květináče různých velikostí se hodí téměř pro každou příležitost, textilní květináče vysychají rychleji a podporují vývoj kořenů a květináče z rozložitelných materiálů jsou vhodné pro předpěstovávání sazenic.   

Květináče pro předpěstování sazenic – Zpravidla se nevyplatí klíčit a pěstovat sazenice ve velkém květináči. S výjimkou druhů, které nesnesou přesazování, je ta přinejmenším nepraktické a často i náročnější. Pro klíčení semen doporučujeme využít sadbovací kostky nebo jiffy. Na předpěstování sazenic sáhněte po malých plastových květináčích nebo květináčích na sazenice z rozložitelných materiálů.

Textilní květináče – Výhodou prodyšného květináče je rychlejší prosychání substrátu a rostliny pěstované v textilních květináčích je tak potřeba zalévat častěji. Častější střídání mokra a sucha podporuje u rostlin tvorbu kořenů a svědčí především druhům náročným na živiny, jako jsou rajčata nebo papriky. Textil je také skvělým materiálem pro vyvýšené záhony.

Samozavlažovací květináče – Přestože ještě není pokrok tak daleko, aby květináče odvedly veškerou práci za nás, není důvod si pěstování neusnadnit. Pokud pěstujete bylinky, vyzkoušejte chytré truhlíky. Pokud se chcete pustit do paprik, rajčat nebo medicinálních rostlin, sáhněte po modulárních systémech AutoPot.

Mohlo by vás zajímat: Vše o pěstebních systémech AutoPot

Zahradnické pomůcky a vybavení pro jarní práce

V neposlední řadě nesmí v dnešním rádci chybět ani několik tipů na zahradní příslušenství specifické pro jarní sezónu. Na co tedy ještě nezapomenout? Pokud se chystáte na jaře vysévat zeleninu přímo na záhony, je důležité chránit klíčící semena před mrazem i škůdci pomocí prodyšné geotextilie. Nezapomeňte ani na pomůcky pro výsadbu, jako jsou popisovací štítky, sázecí kolík a lopatku, rozprašovač a další zahradní nářadí.

Hledáte novinky a užitečné tipy pro zahradníky a pěstitele? Navštivte náš Higarden blog, kde najdete novinky a návody z oboru indoor a outdoor growingu a další odborné rady pro milovníky zeleně.

Další články našeho blogu

Indoor nebo outdoor: Jaké pěstování je pro vás to pravé?

Je lepší pěstovat rostliny uvnitř nebo venku? Každý způsob má své výhody a nevýhody. Zatímco indoor pěstování umožňuje celoroční sklizeň a kontrolu na...

Outdoor sezóna je za dveřmi: Co vše budete potřebovat

Zima končí, rostliny se probouzejí a vaše zahrada čeká na pořádnou jarní vzpruhu! Ať už pěstujete rajčata, bylinky nebo něco speciálního, bez správnéh...

Kdy a jak používat kořenové stimulátory

Kořenové stimulátory jsou neocenitelným pomocníkem při klíčení, přesazovaní i řízkování. Jak a kdy je ale správně využívat a proč jsou kořenové stimul...

Prodejna je otevřena
Dnes 9:00-17:00
Skrýt