Kde a jak správně umístit ventilátory ve stanu nebo pěstírně

Precizní kontrola klimatu je při indoor pěstování základem úspěchu. Přesto je správné umístění ventilátorů často opomíjeným detailem, který ale dokáže zásadně ovlivnit mikroklima v pěstebním prostoru. Cirkulace vzduchu totiž ovlivňuje růst rostlin i jejich odolnost proti nemocem a škůdcům. V tomto průvodci se budeme zabývat významem ventilátorů, jejich efektivním umístěním a přidáme tipy pro growboxy i pěstírny.

Při indoor pěstování rostlin používáme dva základní typy ventilátorů, a to každý pro jiné účely. Odtahové ventilátory odvádějí „vydýchaný“ vzduch z pěstebního prostoru. Přívod čerstvého vzduchu může být pasivní nebo lze pro tyto účely použít druhý ventilátor, což je užitečné především ve větších pěstírnách. Neustálá výměna vzduchu pomáhá udržovat v pěstebním prostoru stálou teplotu a vlhkost. Konstantě optimální klima je důležité jak pro fotosyntézu rostlin, tak jako prevence proti plísním a rozmnožení škůdců.

Cirkulační ventilátory umístěné uvnitř pěstebního prostoru mají za úkol napodobovat přirozený vítr, který na rostliny působí venku a stimuluje je, aby tvořily silné stonky. Neustálý pohyb vzduchu také ztěžuje život škůdcům a odrazuje je od usazování se na rostlinách. Správně umístěné cirkulační ventilátory pomáhají předcházet vzniku kapes horkého nebo studeného vzduchu, například pod světly nebo v rozích pěstírny.

Typy ventilátorů pro indoor pěstování

  • Cirkulační ventilátory s klipsnou jsou nejčastěji používaným typem. Snadno je připnete na tyče stanu a nejvhodnější jsou do malých nebo středně velkých growboxů.
  • Stojanové oscilační ventilátory jsou vhodné k rozhánění vzduchu ve středně velkých nebo velkých stanech a pěstírnách. Zabírají o něco více místa než varianta s klipsnou. Bývají větší a díky oscilaci pokryjí více pěstební plochy.
  • Podlahové ventilátory vynikají vysokým výkonem a nejčastěji se používají ve velkých pěstírnách, kde rozhánění vzduch mezi uličkami s rostlinami. Lze je použít i ve velkých stanech. Pozor na silný proud vzduchu, který může poškodit rostliny.
  • Odtahové ventilátory různých typů jsou nezanedbatelnou součástí každé indoor pěstírny. Starší typy s AC motorem jsou hlučnější a spotřebovávají více energie než novější modely poháněné EC motorem. Modernější verze odtahových ventilátoru se snáze reguluje a pořizovací cena je o něco vyšší.

Umístění ventilátorů v malých stanech

V malých pěstebních stanech do zhruba 2 m² pěstební plochy si většinou vystačíte s jedním odtahovým a jedním cirkulačním ventilátorem.

  • Cirkulační ventilátory umístěte do rohu stanu 20-50 cm nad vrcholky rostlin. Proud vzduchu by měl zasáhnout horní i střední části rostlin. V malém prostoru může být ventilátor velmi blízko listům, proto jej nastavte na nižší výkon, aby vzduch rostliny nevysušil. Pro tyto účely si vystačíte malými ventilátory s klipsnou s oscilací nebo bez.
  • Přídavné cirkulační ventilátory nejsou v malých pěstebních stanech obvykle potřeba. Pokud chcete, můžete jeden malý ventilátor umísit k základně stanu tak, aby vzduch směřoval na spodní části rostlin. Substrát bude v takovém případě vysychat o něco rychleji. Do malých stanů jsou pro tyto účely vhodné malé ventilátory s klipsnou.
  • Odtahový ventilátor patří vždy do horní části stanu, aby mohl efektivně odsávat teplý vzduch stoupající od světel. Ventilátor pro přítah vzduchu není v menších stanech zapotřebí.

Umístění ventilátorů ve středně velkých stanech

Středně velké pěstební stanu s plochou nad 2 m²mohou vyžadovat několik cirkulačních ventilátorů a jeden nebo dva ventilátory pro odtah případně i přívod vzduchu.

  • Cirkulační ventilátory naistalujte podobným způsobem jako v případě menších stanů, tedy do rohu 20-50 cm nad vrcholky rostlin. Pokud chcete zajistit lepší pohyb vzduchu nebo pěstujte ve středně velkém stanu, umístěte druhý cirkulační ventilátor do protějšího rohu. Proud vzduchu by měl směřovat mírně nad vrcholky rostlin směrem ke světlům.
  • Přídavné cirkulační ventilátory můžete použít k rozhánění vzduchu u podlahy stanu nebo ve středních částech rostlin. To je užitečné především pokud pěstujete mnoho rostlin blízko u sebe, například u metody SoG. Pro tyto účely můžete využít oscilační, podlahové nebo ventilátory s klipsnou.
  • Odtahové ventilátory stejně jako u menších stanů nainstalujte do horní části growxboxu. U středně velkých stanů může být zapotřebí také druhý ventilátor na přívod vzduchu.

Umístění ventilátorů ve velkých stanech a pěstírnách

Velké growboxy a pěstírny o desítkách metrů čtverečních plochy vyžadují sofistikovanější ventilační uspořádání, aby bylo zajištěno dostatečné proudění vzduchu ve všech částech pěstebního prostoru.

  • Cirkulační ventilátory nainstalujte do každého rohu stanu nebo pěstební místnosti. Zajistěte, aby ventilátory rovnoměrně pokrývaly horní, střední i spodní části rostlin. Pro větší pěstební prostory jsou nejvhodnější stojanové oscilační a podlahové ventilátory.
  • Odtahové ventilátory musí mít v případě velkých stanů nebo pěstíren dostatečný výkon a může být zapotřebí i několika jednotek pro přítah a odtah vzduchu. Pro úspěšnou kontrolu a optimalizaci klimatu ve velkých prostorách používají pěstitelé obvykle automatické klimatizační jednotky.

Zajímají vás nejžhavější tipy pro indoor pěstitele a growery? Přečtěte si nejnovější články na našem blogu.