Jaké jsou ideální podmínky pro indoor pěstování?

Zajistit rostlinám dokonalé prostředí by mělo být cílem každého indoor pěstitele. Jen tak totiž efektivně využijete elektrickou energie a další zdroje, které jste do pěstování investovali a dočkáte se vysokých výnosů. V následujících řádcích se dozvíte, jak vytvořit v pěstírně perfektní klima.

Základními klimatickými faktory ovlivňujícími růst rostlin jsou teplota, vlhkost, VPD, světlo a cirkulace vzduchu. Vaším cílem by mělo být udržet všechny tyto proměnné v optimálním rozmezí po celý pěstební cyklus. Pamatujte, že tyto faktory fungují jako spojené nádoby a navzájem se ovlivňují a mají dopad na to, jakým způsobem rostliny přijímají vodu a živiny. Proto pokud změníte kterýkoliv z klimatických faktorů, měli byste zároveň upravit i zalévání a hnojení rostlin zalévat nebo hnojit.

Rozdíl tlaku vodních par (VPD)

VPDchartRostlinami neustále proudí voda, kterou nasávají kořeny a listy ji ve formě vodních par vypouštějí zpět do okolí při procesu zvaném transpirace. To jim umožňuje vstřebávat živiny, ochlazovat se a pohánět metabolické procesy a fotosyntézu. Rychlost, jakou se voda z rostlin listy vypařuje závisí na teplotě a vlhkosti okolního vzduchu. Rozdíl mezi tím, kolik vlhkosti je vzduch schopen pojmout a kolik vody v danou chvíli zadržuje nazýváme VPD (Vapor Pressure Deficit). Při nízkém VPD je vzduch nasycen vlhkostí, transpirace se zpomaluje a zvyšuje se riziko plísní, zatímco při vysokém VPD se transpirace zrychluje, což vede k vyššímu příjmu vody a živin, ale i k riziku přehnojení. Optimální VPD pomáhá udržet rovnováhu mezi příjmem vody a živin a zdravým růstem rostlin.

  • Nejjednodušším způsobem, jak dosáhnout optimálního VPD, je udržovat v pěstebním prostoru stabilní teplotu a vlhkost vzduchu přizpůsobit stáří rostlin.
  • Jak na VPD a pokročilou kontrolu klimatu.

Teplota

Teplota ovlivňuje rychlost, jakou rostliny přijímají a zpracovávají živiny. Většině rostlin se nejlépe daří při teplotách v rozmezí 20 až 30 °C. Čím níž teploty klesnou, tím pomaleji budou rostliny transpirovat, zpomalí svůj metabolismus a jejich růst se zcela zastaví při přibližně 16 °C.  Se zvyšujícími se teplotami mohou rostliny efektivněji provádět fotosyntézu. Díky tomu využívají více energie ze světla a rostou rychleji s tím, že nejrychlejšího růstu dosáhnou při 30 °C a 1500 PPFD (Chandra et al. 2009). Pokud teploty stoupnou nad 30 °C, rostliny se nebudou moci dostatečně rychle ochlazovat a jejich růst se zcela zastaví při 32-35 °C.

Vlhkost

Ideální vlhkost pro indoor pěstování závisí na stáří rostlin, teplotě a VPD. Udržování nízké relativní vlhkosti vzduchu v pěstebním prostoru je důležité především při kvetení a dozrávání, kdy jsou rostliny náchylnější na plísně a botrytidu. Obecně vzato při klíčení a zakořeňování by měla být vlhkost v pěstebním prostoru okolo 70 %, v průběhu vegetativní fáze 55-65 % a při kvetení okolo 50 %. Nezapomínejte, že příliš nízká vlhkost vzduchu zrychluje transpiraci, což se na rostlinách projeví vysokou spotřebou vody, pomalým růstem a nižšími výnosy.

Světlo

Při fotosyntéze rostliny přeměňují energii ze světla na cukry, které pak využívají pro pohánění svého metabolismu. Aby byl tento proces efektivní, musí mít dopadající světlo odpovídající spektrum, intenzitu a důležitá je i délka osvitu. Většina rostlin potřebuje pro růst přibližně 18 hodin světla denně a 12 hodin pro kvetení. Vhodné pěstební svítidlo by mělo mít spektrum odpovídající slunečnímu záření. K tomu jsou zpravidla využívány LED diody nebo HPS výbojky. Příliš slabé světlo omezuje růst, zatímco příliš intenzivní světlo rostliny popálí a stresuje.

Vzduch

Dostatečná cirkulace vzduchu v pěstebním prostoru je zásadní pro udržení odpovídající teploty, vlhkosti a přísunu čerstvého CO₂ pro rostliny. Ideální proudění vzduchu v growboxu nebo pěstírně zajistíte kombinací odtahového ventilátoru a vnitřních cirkulačních ventilátorů. Odtahový ventilátor odvádí přebytečnou vlhkost a přivádí čerstvý vzduch, zatímco cirkulační ventilátory zajišťují rovnoměrné proudění vzduchu kolem rostlin.

Chcete se naučit základům indoor pěstování nebo hledáte informace o novinkách z growingu a nejnovějších zahradnických vychytávkách? To vše najdete na našem Higarden blogu!