Ultrafialové záření, jehož přirozeným zdrojem je Slunce, můžeme dopřát také rostlinám, které pěstujeme v pohodlí domova a podpořit je tak během růstové i květové fáze. Rozšiřte si své obzory v rámci indoor zahradničení a přečtěte si v tomto článku vše podstatné o UV záření a jeho vlivu na vývoj rostlin.
- Co je to UV neboli ultrafialové záření? Odpověď na tuto otázku si možná pamatujete ještě z hodin fyziky. Elektromagnetické záření s vlnovou délkou kratší, než jakou má viditelné světlo, ale zároveň delší, než jakou má záření rentgenové. Výsledkem je, že pro lidské oko je UV záření neviditelné. Pro pěstitele je však podstatný fakt, že krátká vlnová délka znamená vysokou energii světla. A pokud se z pozice pěstitele rozhodnete UV lampu během pěstebních procesů využít, vlnová délka hraje při jejím výběru zásadní roli.
- Věděli jste, že UV záření existuje vícero druhů? Ano, je to tak a každý druh UV záření působí na rostliny úplně jinak. Patrně už vás nepřekvapí, že jednotlivé typy ultrafialového záření rozlišujeme právě podle vlnové délky na:
- UVA: 315–400 nm
- Neškodné světelné spektrum, přítomné v běžném denním světle, na které je naše pokožka díky sluníčku zvyklá.
- Pro rostliny pěstované v indoor prostředí jde o užitečné modré světlo, simulující přirozený sluneční svit, a to zvláště na těch místech v rámci pěstebního prostoru, kam primární zdroj (výbojka, LED svítidlo) umělého osvětlení dostatečně nedosvítí.
- Toto záření se vám bude hodit zejména v průběhu vegetační fáze rostlin.
- UVB: 280–315 nm
- Tento typ UV záření zachycuje ozonová vrstva.
- Pro lidi je ve větší míře škodlivé.
- Má negativní dopad na fotosyntetickou aktivitu rostlin, což ovšem může být během květové fáze žádoucí, a proto jej pěstitelé v rozumné míře využívají pro vyšší výnosy a také aby využili genetický potenciál bylin na maximum například s ohledem na zdraví prospěšných aktivních látek.
- Ovlivňuje také intenzitu chuti a vůně květů či plodů.
- UVC: méně než 280 nm
- Nejsilnější forma UV záření.
- Záření proniká buněčnými strukturami.
- Likviduje viry, bakterie, spory plísní i mikroorganismy.
- Využívá se k dezinfekci vody i sterilizaci prostor včetně těch pěstebních.
- Spolehlivou sterilizaci vašeho growboxu zajistí kvalitní germicidní lampy.
- Využití všech výše uvedených druhů UV záření při pěstování indoor vyžaduje určitou disciplínu, jinak byste své drahocenné rostlinky mohli poměrně snadno spálit.
- Proto doporučujeme začínat spíše s kratší dobou svícení, a pokud uznáte za vhodné, můžete ji postupně prodlužovat. Ideální doba osvitu však v případě UV lamp prakticky neexistuje a hodně záleží na individuálních vlastnostech a potřebách každé rostliny.
- Další prevencí spálení je umístění lampy, vyzařující ultrafialové záření, v dostatečné vzdálenosti od rostlin. Toto jsou doporučené minimální vzdálenosti:
- Výbojky: 40–60 cm
- LED světla: 30–40 cm
- Zářivky, úsporné lampy, případně méně výkonná LED svítidla atd.: 10–15 cm
Hledáte vhodné osvětlení s UV zářením? Naši odborníci jsou vám k dispozici na známé adrese info@higarden.cz. Těšíme se na vaše dotazy!
Dále doporučujeme tyto produkty:
- GL16 – KOMPLET UV-C germicidní svítidlo 11 W (G23) (1 790 Kč)
- LUMii Black Digitální komplet 600 W KIT (2 990 Kč)
- Provzdušněné květináče HERCULES (od 49 Kč)
Co si přečíst dál?
- SHOGUN: Nejlepší britská hnojiva s důrazem na výzkum
- Jak silnou výbojku zvolit?
- Jak pěstovat kaktusy a sukulenty?