Rádi pěstujete indoor, ale děsí vás účet za elektřinu? Naštěstí existují způsoby, jak náklady zkrotit a přitom zachovat vysoké výnosy. Se správnými technologiemi a přístupem je možné výrazně ušetřit – nejen peníze, ale i přírodní zdroje. V následujících řádcích vám ukážeme, jak na to.
Indoor pěstování může být efektivní a udržitelné, ale náklady na energii, vodu a další materiály mohou rychle narůstat. Při správném výběru technologií a pěstebních metod však můžete výrazně snížit spotřebu a ušetřit. V tomto článku se podíváme na nejlepší způsoby, jak optimalizovat pěstební prostředí, minimalizovat náklady a zároveň zachovat vysoké výnosy a kvalitu sklizně. Zaměříme se na úsporná pěstební světla, ekologické ventilátory, efektivní závlahové systémy a další praktické tipy.
Přejděte na úspornější spotřebiče
Největší položku v rozpočtu představuje pro většinu pěstitelů cena spotřebované elektřiny. Nejvíce elektrické energie spotřebují pěstební světla a ventilátory, případně další výkonné spotřebiče, jako jsou topení, odvlhčovače nebo klimatizační jednotky. Cesta k úsporám vede v tomto případě skrze modernizaci vybavení, především pěstebního osvětlení a ventilace.
Pěstební světla: LED vs. HPS výbojky
Pěstební svítidla jsou středobodem každé pěstírny a zároveň i největším žroutem energie. Pro rychlý růst rostliny potřebují velmi intenzivní světlo o správném barevném spektru, které jim dodá energii pro fotosyntézu. Dlouhá desetiletí indoor pěstitelé používali vysokotlaké sodíkové výbojky (HPS), které ale v poslední dekádě vystřídala moderní LED pěstební svítidla. Ta totiž spotřebují až o 50 % méně energie než HPS výbojky, což výrazně snižuje náklady na provoz pěstírny. V praxi to znamená, že při pěstování v growboxu 2x2 m2 můžete nahradit 1000wattovou HPS výbojku LED panelem s příkonem 600 W, což představuje úsporu kolem 40 %. Výhodou LED panelů je i fakt, že vyzařují menší množství tepla a jejich životnost je několikanásobně převyšuje HPS výbojky. I když se vám může jevit počáteční investice do LED svítidel poměrně vysoká, jejich nízká spotřeba a dlouhá životnost znamenají výraznou úsporu v delším časovém horizontu.
Odtahové ventilátory: AC vs. EC motory
Ventilátory pro odtah vzduchu jsou ve spotřebě energie hned na druhém místě po pěstebním osvětlení. Udržují v pěstebním prostoru vhodné klima tím, že odvádějí z pěstírny vlhkost i teplo. Mnoho pěstitelů dodnes používá klasické ventilátory s AC (střídavými) motory oproti dnes již cenově dostupným elektricky komutovaným (EC) motorům, které jsou výrazně efektivnější. Oproti AC motorům dosahují EC motory až o trojnásobek vyšší účinnosti, opotřebovávají se pomaleji, méně se zahřívají a jsou tišší. Navíc jsou snáze a přesněji regulovatelné a jejich kompaktní design šetří prostor. Stejně jako v případě osvětlení i u ventilátorů se vyšší pořizovací cena rychle vrátí v nižším účtu za elektřinu.
Teprve s indoor pěstováním začínáte a nevíte si rady s nákupem vybavení? Připravili jsme pro vás kompletní sety na indoor pěstování.
Jak na snížení nákladů za vodu, hnojiva a substráty
Další významné náklady při indoor pěstování představují hnojiva, pěstební substráty a v některých případech i cena vody. Následující opatření vám pomohou zamezit drahému plýtvání a zároveň přispějí i k tomu, že budete pěstovat ekologicky a šetrněji.
Efektivní závlahové systémy
Automatické a hydroponické zavlažovací systémy umožňují zalévat rostliny přesně podle jejich potřeb, čímž se minimalizují ztráty vody odpařováním nebo odtokem. Pokud chcete ušetřit, vyhněte se pěstebním metodám „run-to-waste“, kdy je přebytečná voda po zalití svedena do odpadu.
Jak ušetřit za hnojiva
V závislosti na vašem stylu pěstování mohou hnojiva a výživové doplňky pro rostliny představovat menší nebo vetší zásah do finančního rozpočtu. Vysoce účinná minerální hnojiva, která se používají při intenzivních technikách pěstování stojí nemalé peníze a je nutné je používat při každém zalití. O něco levnější může být pěstování s organickými hnojivy s pomalým uvolňováním a předhnojenými substráty. V každém případě vždy dbejte na správné dávkování. Nadužívání hnojiv je nejen zbytečným plýtváním, ale může vaše rostliny nenávratně poškodit.
Recyklace substrátů
Některé pěstební substráty můžete po skončení pěstebního cyklu vyčistit a znovu použít. Vhodné jsou pro tyto účely především kokosová vlákna, ale i půdní mixy, perlit nebo keramzit. Při recyklaci substrátů platí jedno zásadní pravidlo. Pokud jste během pěstebního cyklu narazili na problémy s plísní, hnilobou nebo škůdci, opětovnému použití substrátu se vyhněte. Po každém cyklu substrát propláchněte čistou vodou, nechte proschnout a vyčistěte od zbytků kořenů. Nakonec namočte substrát do roztoku s enzymem. Nepoužívejte stejný substrát více než tři pěstební cykly po sobě. Pamatujte, že v případě zahradnické zeminy bude půda po prvním cyklu vyčerpaná. Živiny můžete rostlinám dodávat minerálními hnojivy nebo půdu obohatit o žížalí humus, kompost nebo organická hnojiva s pomalým uvolňováním.
Hledáte další tipy o indoor i outdoor pěstování? Nezapomeňte se podívat na Higarden blog.