Abyste si v indoor podmínkách, například v panelákovém bytě, vypěstovali luxusní brambory nebo batáty, respektive jejich jedlé podzemní hlízy s poměrně vysokým obsahem vitamínu C, nepotřebujete žádné extra zkušenosti. Zajistěte si přísun těchto potravin po celý rok, a nejlépe v BIO kvalitě!
Co budete k indoor pěstování brambor nebo batátů potřebovat:
- Dostatečně objemnou pěstební nádobu.
- Kvalitní substrát, který bude dostatečně vzdušný a zároveň bude dobře zadržovat vláhu. Doporučujeme například čistě přírodní zeminu BioNova SoilMix.
- Menší množství hnojiva. Pokud si chcete pochutnat na bramborách nebo batátech, které jsou skutečně 100% BIO, využijte toho, že máte coby domácí pěstitel celý proces pod kontrolou a pořiďte si osvědčenou organickou výživu, jako je například BioNova Veganics. Pro kultivaci brambor se osvědčil také organický zlepšovač půdy Bat Guano od tradiční značky Plagron, vyznačující se obsahem netopýřího trusu.
- Zdroj umělého osvětlení nebo slunné místo, které v městských podmínkách skýtají zejména balkóny a terasy orientované na jih. V krajním případě může postačit i prosluněná část vnitrobloku.
- Dále už potřebujete jen teplo, které v městských podmínkách a v bytech nepředstavuje problém ani v zimě.
- A nesmíme zapomenout na vodu, bez níž by to samozřejmě nešlo.
Pojďme si uvést další specifika provázející domácí pěstování brambor:
- Různé odrůdy brambor se od sebe vzájemně liší délkou pěstebního cyklu. Například rané či dokonce velmi rané brambory mívají pěstební cyklus dlouhý zpravidla čtvrt roku. Přibližně o měsíc déle pak trvá vypěstovat pozdní odrůdy.
- Výhodou pěstování brambor v pohodlí domova je bezesporu fakt, že nemusíte začít sázet tak brzy jako na poli nebo v zahradě.
- Brambory tvoří směrem vzhůru tzv. mateřské hlízy a jediná hlíza bývá často zdrojem až několika kilogramů brambor. Na každých 50 litrů objemu pěstební nádoby budete potřebovat minimálně 3 hlízy.
- Pokud se rozhodnete sázet konzumní brambory z obchodu, počkejte, dokud nevytvoří klíčky. Nejvhodnější jsou brambory sadbové.
- Věděli jste, že sklizeň brambor je až z 80 % tvořena vodou? Přesto však není důvod brambory v průběhu pěstebního cyklu zalévat denně. Bohatě postačí, když se o zálivku postaráte párkrát do týdne. Podstatné je, aby byla skutečně vydatná!
Jak brambory sázet?
- Do výšky cca 20 cm od dna pěstební nádoby navrstvěte substrát.
- Na základní vrstvu substrátu položte sadbovací hlízy (brambory), které zakryjte další, tentokrát už pouze poloviční vrstvou substrátu.
- Sadbovací brambory pravidelně zalévejte a kontrolujte vlhkost substrátu. Dbejte na to, aby zemina nebyla přemokřená a aby byl zajištěn dostatečný odtok vody.
- Zároveň průběžně dosypávejte další a další vrstvy substrátu, neboť jak jsme si vysvětlili, brambory tvoří mateřské hlízy směrem nahoru.
- Nepřisypávejte substrát až po okraj pěstební nádoby.
Vhodná a dostatečně objemná pěstební nádoba je základ
Vraťme se ještě na chvíli k prvnímu bodu na seznamu věcí, bez kterých se při kultivaci brambor indoor neobejdete. Pokud totiž přemýšlíte, že si lahodné brambory zkusíte vypěstovat nejdříve v malém a máte tím na mysli malou pěstební nádobu, nemá to smysl. Pod 55 litrů objemu určitě nechoďte, ať už si vyberete hluboký truhlík, objemný obal od substrátu, anebo další „kutilsko-zahradnické“ vychytávky, se kterými se nejen v městských podmínkách můžete setkat a mezi které běžně patří staré barely ba dokonce navrstvené pneumatiky. Zde je však dobré myslet na to, že kvalitnější nádoby lépe udržíte čisté, a tím pádem bez zvýšeného rizika výskytu škůdců či chorob. Neprodyšné pěstební nádoby je zapotřebí na dně proděravět, abyste zajistili dostatečný odtok přebytečné vody. Nejlepší řešení rozhodně představují velké textilní květináče, jako je například nedegradující, 56litrový Rootpouch s uchem, který pořídíte za necelé dvě stovky, a navíc jej po vyprání můžete používat opakovaně. Textilní květníky vám zajistí optimální odvodnění substrátu a pro ekologické pěstování plodin v pohodlí domova jsou jako stvořené.
Na jaké škůdce či choroby si dát při pěstování brambor největší pozor?
- Mandelinka bramborová. Asi vás nepřekvapí, že známý škůdce je uveden jako první. Pravidelně pozorujte tvořící se úrodu a jakmile spatříte jedinou mandelinku, musí okamžitě pryč. Jinak by vaše úsilí mohlo přijít brzy nazmar.
Náš TIP: Vyzkoušejte insekticidní přípravek s přírodní účinnou látkou proti mandelince – AgroBio Sprintor.
- Přítomnost létavého hmyzu snadněji odhalíte pomocí praktických lepových šipek, které můžete jednoduše rozmístit v okolí nejedlých nadzemních částí rostliny.
- S hnilobou či plísní se můžete potýkat v případě, že nezajistíte dostatečné odvodnění substrátu ať už prostřednictvím otvorů v pěstební nádobě nebo díky využití prodyšných textilních květináčů, jak jsme již uvedli výše.
Pěstování batátů
Ani na batáty jsme nezapomněli. Jen jsme si je nechali na konec, neboť jejich kultivace doma se velice podobá pěstování brambor. V čem se však specifika obou plodin přeci jen liší?
- Batát (povijnice batátová, povijnice jedlá) se na rozdíl od brambor řadí mezi rostliny popínavé.
- Počítejte tedy s tím, že stonky batátů mohou narůst až do pětimetrové délky.
- Batáty potřebují pro zdravý vývoj ještě více tepla než brambory.
- Kromě vitamínu C obsahují také další zdraví prospěšné vitamíny (A, B, E), minerály (železo) a vlákninu.
Jak vidíte, domácí pěstování brambor, ale také batátů není nic složitého! S výběrem konkrétních produktů vám navíc rádi poradíme na známé e-mailové adrese info@higarden.cz.
Dále doporučujeme tyto produkty:
- Hnojiva Shogun (od 199 Kč)
- BioNova Bio Soilmix 50L (od 279 Kč)
- Gronest textilní květináč 75l - YBP (169 Kč)
Co si přečíst dál?
- Prima Klima CARBOCONE: inovativní filtry s aktivním uhlím
- WHISPERBLOWER: profi ventilátory s bezkonkurenční účinností
- Co všechno lze pěstovat pomocí hydroponie?