!! JARNÍ VÝPRODEJ !!

Jak na jarní výsadbu: Výběr místa a příprava půdy

Těžko popřít, že správná lokalita a úrodná půda jsou základními předpoklady úspěšného pěstování. Nemá smysl pokoušet se pěstovat rajčata například v lese, kde je půda kyselá a stíní stromy. Jak ale najít pro vaše rostlinky dokonalé místo? Poradíme vám, ať už žijete ve městě a máte na pěstování jen málo prostoru nebo se naopak nemůžete rozhodnout, kde ve vaší rozlehlé zahradě rostliny zasadit.

Výběr vhodného místa na pěstování není otázkou názoru, ale jde hlavně o vyvážení vašich priorit a potřeb rostlin. Nejdůležitějšími faktory, které byste měli před výběrem pěstebního stanoviště zvážit jsou množství světla, blízkost vodního zdroje a kvalita půdy.

Sluneční svit

33d74e6a-8dca-41fa-8e2c-2572d3ddbff4Při pěstování platí, že čím více světla na rostliny dopadá, tím lépe. Zní to jednoduše, že? Nicméně málokdo má to štěstí, že žije na místě, kde nejsou vysoké stavby, stromy nebo ploty. Řiďte se při plánování pravidlem, že pokud je to možné, pěstební stanoviště by nemělo být zastíněno z jihu. Dokonce i nízký plot na jižní straně záhonu zablokuje spoustu slunečního svitu.

Většina květin a plodin, jako jsou rajčata, okurky nebo medicinální rostliny, potřebují 8 a více hodin přímého slunečního svitu denně. To samé platí pro víceleté bobuloviny nebo citrusy. Tyto rostliny sice přežijí i na stanovišti, kde je méně světla, ale neporoste na nich zdaleka tolik květů a plodů. Existují ale i druhy, kterým se bude dařit i na stinnějších stanovištích. Pokud na vaši zahradu dopadá alespoň 6 hodin světla denně, můžete pěstovat hrách, fazole, saláty a bylinky.

Mohlo by vás zajímat: Světelné spektrum a jeho vliv na růst rostlin: Outdoor vs. skleník vs. indoor

Blízkost vodního zdroje

Déšť je při venkovním pěstování sice nejlevnějším a nejlepším zdrojem vody, nicméně příroda je nepředvídatelná a většině rostlin se daří nejlépe, když mají pravidelný vodní režim. Při výběru pěstebního stanoviště proto nezapomeňte na to, že budete muset zalévat. To můžete dělat ručně, případně využít automatický závlahový systém.

Umístěte v blízkosti pěstebního stanoviště sud nebo nádrž na vodu tak, abyste do ní mohli zachytit dešťovou vodu nebo tam, kde se dá snadno naplnit z kohoutku. Jde nejen o vaše pohodlí, ale také o to, že voda na zalévání rostlin by neměla obsahovat chlór. Proto pokud čerpáte vodu na zalévání z vodovodního řadu, je dobré ji před použitím nechat v nádrži alespoň den odstát.

Mohlo by vás zajímat: Co potřebujete vědět o vodě, kterou zaléváte

Kvalita půdy

Ať už se chystáte pěstovat na záhonu ve volné půdě, ve skleníku nebo na balkónu či terase v květináčích, úrodná a kvalitní pěstební substrát je předpokladem úspěchu. Většině rostlin se nejlépe daří v neutrální až mírně kyselé dobře propustné půdě (pH 6,0 – 7,0) bohaté na organickou hmotu. Pěstební substráty pro pěstování v květináčích obvykle obsahují směs zeminy, kompostu a perlitu na provzdušnění. Pokud pěstujete na záhonech ve volné půdě, čeká vás trochu špinavé práce.

Mohlo by vás zajímat: Jak vybrat zahradnický substrát

Jak připravit půdu na záhonech pro pěstování

  1. Pořádný úklid: Odstraňte ze záhonu plevel, spadané listí a zbytky rostlin a mulče z předchozí sezóny. Cílem je odhalit volnou půdu.
  2. Prokypření a úprava pH půdy: Odhalenou půdu prokypřete tak, že vrchní vrstvu zorejte rýčem asi do hloubky 10 až 15 centimetrů. Pokud je půda ve vaší zahradě těžká nebo jílovitá, obohaťte ji kompostem nebo humusem. Jestliže zjistíte, že stávající substrát je obzvláště neúrodný nebo kamenitý, nejjednodušší možností je postavit na daném místě vyvýšený záhon. Během kypření můžete také půdu zavápnit, což pomůže neutralizovat kyselost. K měření pH půdy slouží analogové nebo digitální pH metry.
  3. Jarní hnojení: Rostliny potřebují v jarních měsících především dostatek dusíku, který do půdy přidáte například ve formě kompostu, vermikompostu (humusu), guána nebo hnojiva se zvýšeným obsahem dusíku. Do půdy můžete na jaře také přidat dřevný popel, který obsahuje fosfor podporující u mladých rostlin růst kořenů.

Mohlo by vás zajímat: Připravte zahradu na jaro!

Další tipy o pěstování a zahradničení pro indoor i outdoor najdete na Higarden blogu pro pěstitele.

Další články našeho blogu

Jak na jarní výsadbu: Výběr místa a příprava půdy

Těžko popřít, že správná lokalita a úrodná půda jsou základními předpoklady úspěšného pěstování. Nemá smysl pokoušet se pěstovat rajčata například v&n...

Indoor nebo outdoor: Jaké pěstování je pro vás to pravé?

Je lepší pěstovat rostliny uvnitř nebo venku? Každý způsob má své výhody a nevýhody. Zatímco indoor pěstování umožňuje celoroční sklizeň a kontrolu na...

Outdoor sezóna je za dveřmi: Co vše budete potřebovat

Zima končí, rostliny se probouzejí a vaše zahrada čeká na pořádnou jarní vzpruhu! Ať už pěstujete rajčata, bylinky nebo něco speciálního, bez správnéh...

Prodejna je nyní zavřena
Otevírací doba
Skrýt