Je lepší pěstovat rostliny uvnitř nebo venku? Každý způsob má své výhody a nevýhody. Zatímco indoor pěstování umožňuje celoroční sklizeň a kontrolu nad prostředím, outdoor pěstování je levnější a nevyžaduje technické znalosti. Porovnáme obě metody a pomůžeme vám najít ideální variantu pro vaše rostliny.
Indoor pěstování: Celoroční pěstování a kontrola nad podmínkami
Indoor pěstování znamená, že rostliny pěstujete v uzavřeném prostoru – v growboxu nebo přizpůsobené místnosti pod umělým osvětlením, které nahrazuje sluneční záření. V takovém prostředí lze rostliny pěstovat jak tradičními způsoby v květináčích nebo vyvýšených záhonech vyplněných zeminou, ale také hydroponicky, v kokosovém substrátu nebo inertních pěstebních médiích. Rostliny pěstované indoor zpravidla vyžadují pravidelné hnojení, ať už minerálními nebo organickými hnojivy.
Mohlo by vás zajímat: Kupujeme growbox od A do Z
Výhody indoor pěstování:
- Plná kontrola nad podmínkami – V indoorové zahrádce jste vládci počasí a můžete řídit teplotu, vlhkost, světlo i cirkulaci vzduchu pouhým otočením knoflíku.
- Celoroční pěstování – Pěstovat a sklízet můžete v každém ročním období v pohodlí vlastního domova.
- Diskrétnost – Pokud nechcete, nemusí o vaší indoor zahrádce nikdo vědět.
- Ochrana před škůdci a nepříznivým počasím – Rostliny pěstované indoor jsou vystaveny menšímu náporu škůdců a patogenů než ty venku.
- Exotické druhy – Některé druhy (kaktusy, tropické rostliny, medicinální druhy, byliny, houby) vyžadují specifické prostředí a venku by neměly šanci přežít.
Nevýhody indoor pěstování:
- Vyšší pořizovací náklady – Přestože dávno neplatí, že indoorové pěstování je finančně náročný koníček, zpočátku budete muset do své zahrádky investovat alespoň pár tisícovek.
- Dražší provoz – Sluneční svit a déšť jsou zdarma, ale při indooru jen nutné počítat se stálými náklady na elektřinu.
- Závislost na technice – Závady na technickém vybavení v nepravou chvíli mohou ohrozit celou vaši úrodu.
Rostliny vhodné pro indoor pěstování:
- Bylinky (bazalka, máta, koriandr, tymián)
- Exotické rostliny (orchideje, citrusy, banánovníky)
- Listová zelenina (saláty, rukola, špenát)
- Pokojové rostliny (fíkusy, monstery, sukulenty)
- Medicinální rostliny
- Rajčata
- Chilli papričky
Outdoor pěstování: Přírodní světlo a nízké náklady
Outdoor pěstování znamená, že rostliny pěstujte pod širým nebem, kde využívají přirozené sluneční světlo a srážky. To zahrnuje jak kultivaci rostlin ve volné půdě na záhonech, v květináčích, vyvýšených záhonech případně ve sklenících. Pro ulehčení práce a větší kontrolu při venkovním pěstováním můžete využít různé typy závlahových systémů.
Mohlo by vás zajímat: Plán pěstitelského roku: Připravte se na venkovní sezónu
Výhody outdoor pěstování:
- Sluneční svit – Přestože moderní LED pěstební osvětlení v mnohém předčí zastaralé sodíkové vývojky, rostliny na slunci mají k dispozici plnohodnotnější světlené spektrum než ty pěstované indoor.
- Více místa – Rostliny pěstované venku ve volné půdě mají více místa pro kořeny a bývají vyšší a košatější než ty uvnitř.
- Nižší náklady – Na rozdíl od indooru se venku dá pěstovat téměř zadarmo a záleží jen na vás, kolik do své zahrádky chcete investovat.
- Méně hnojiv – Díky přirozenému koloběhu živin v přírodě nevyžadují rostliny pěstované ve volné půdě tak časté hnojení.
Nevýhody outdoor pěstování:
- Závislost na počasí – Vaši úrodu mohou poničit extrémní teploty, silný vítr, kroupy nebo nadměrné srážky.
- Sezónnost – Ať už chcete pěstovat zeleninu, bylinky nebo medicinální rostliny, podzimem pro vás sezóna skončí a vy budete muset uložit zahradu k zimnímu spánku.
- Riziko škůdců a plísní – Rostliny pěstované venku jsou vystaveny hmyzu a škůdcům a větrem přenášeným patogenům, jako jsou plísně.
Rostlin vhodné pro outdoor pěstování
- Kořenová zelenina (mrkev, řepa, ředkvičky)
- Plodová zelenina (rajčata, papriky, cukety, okurky)
- Ovocné stromy a keře (třešně, jabloně, rybíz, maliny)
- Tradiční bylinky (levandule, šalvěj, rozmarýn, meduňka)
- Polní plodiny (slunečnice, kukuřice, brambory)
- Luštěniny (fazole, hrách)
- Medicinální rostliny
Je samozřejmé, že rozhodnutí, zda pěstovat indoor či outdoor, závisí především na vašich možnostech a prioritách. Pokud je pro vás hlavní mít maximální kontrolu nad prostředím a chcete pěstovat celoročně a diskrétně, zvolte indoor. Jestliže u vás hrají prim nízké náklady, využijte sílu slunce a pěstujte venku.
Zvažte také typ rostlin, které chcete pěstovat. Exotickým nebo teplomilným druhům se v našich zeměpisných šířkách nedaří příliš dobře. Můžete také oba způsoby kombinovat. Například dlouho dozrávající kultivary chilli papriček předpěstujete indoor a na letní sezónu je přesunete ven, Jakmile se začne venku na podzim ochlazovat, necháte plody dozrát pod umělým osvětlením. Podobně lze indoorové a venkovní pěstování kombinovat v podobě dosvěcovaných či zatemňovaných skleníků.
Hledáte užitečné tipy pro growery, pěstitele a nadšené zahrádkáře? To vše a mnohem více najdete na našem Higarden blogu, kde pravidelně přinášíme novinky pro indoor i o