Kupujeme growbox o A do Z

Rozhodli jste se začít s indoor pěstováním, ale nejste si jistí, jaké vybavení si pořídit? Vybrat si v nepřeberné nabídce growshopů může být pro začínající pěstitele pěkný oříšek. Jiné vybavení potřebujete na pěstování microgreens, rajčata nebo medicinální rostliny. Provedeme vás krok po kroku nákupem growboxu a všeho, co budete do začátku potřebovat.

Pěstování rostlin v indoor prostředí vyžaduje pečlivou přípravu a správné vybavení. Nejdůležitějšími součástmi každé indoor zahrádky je pěstební stan neboli growbox, pěstební osvětlení a ventilační systém. Všechny tyto komponenty je potřeba správně dimenzovat na míru rostlinám i prostoru, který na pěstování máte. Jak na to si povíme v následujících řádcích.

Growbox

Rostliny pěstované pod umělým osvětlením potřebují pro svůj růst stálé a optimalizované prostředí. Toho nejlépe dosáhnete v uzavřeném prostoru pěstebního stanu, který je základním stavebním kamenem každé indoorové zahrádky. Základními kritérii pro výběr growboxu jsou druh a množství rostlin, které se chystáte pěstovat. Pěstitelé microgreens nebo kuchyňských bylinek si vystačí s méně prostornými stany s plochou do 1 m². Klíčky, sazenice a většina bylinek nenaroste do velké výšky, takže doporučujeme vybrat growbox, který umožňuje pěstování rostlin v několika patrech, například PROBOX PROPAGATOR L. Větší growbox budete potřebovat na pěstování plodících a kvetoucích druhů, jako jsou rajčata, chilli papričky nebo medicinální rostliny. Většina pěstitelů si vystačí se stany o rozměrech 1x1 až 1,2x1,2 m², ale najdete i prostornější varianty s plochou 4 m²a více.

Kvalitní growbox by měl splňovat několik parametrů. Stan by měl být vyroben z kvalitní a pevné látky, která nepropouští světlo a vzduch a musí mít pevné švy a kvalitní zipy, které snesou každodenní používání. Vnitřek growboxu může být bílý nebo potažený stříbrnou odrazovou fólií (mylar). Někteří výrobci nabízí i pěstební stany neobvyklých tvarů (Secret Jardin), jiní doplňují své modely o praktická okénka (BudBox) nebo nabízejí rozsáhlé možnosti modifikací (Secret Jardin). Cena pěstebního stanu se bude lišit podle velikosti a kvality zpracování, ale i s levnějšími budgetovými variantami (Trafika, URBANBOX) vypěstujete krásnou úrodu.

Pěstební osvětlení

Rostliny potřebují světlo, které využívají při procesu fotosyntézy, při kterém přeměňují jeho energii na glukózu a kyslík. Za normálních okolností je zdrojem energie sluneční záření, ale v případě indoor pěstování nahrazují Slunce pěstební světla. Až na drobné výjimky svítí pěstitelé na rostliny speciálními LED svítidly, která napodobují přirozené denní světlo. Pěstební světla s převahou modré části spektra (grow) jsou určena pro podporu vegetativního růstu a jsou vhodná na pěstování microgreens, salátů, bylinek nebo v první části životního cyklu kvetoucích a plodících druhů. Pěstební světla zabarvená do červené části spektra (flower) podporují u rostlin kvetení a zrání. Důležitosti světelného spektra pro růst rostlin jsme se věnovali v jednom ze starších článků na našem blogu, který najdete zde.

Pěstební osvětlení musí mít nejen správné světelné spektrum, ale také odpovídající intenzitu. Stejně jako když je vystavíte polednímu slunci, klíčící a mladé rostliny můžete spálit i příliš výkonným pěstebním svítidlem. Technologie TLED je výborným řešením pro pěstitele microgreens, bylinek nebo salátů, kteří obvykle svítí na rostliny z velké blízkosti a v několika patrech. Při pěstování rajčat, chilli nebo medicinálních rostlin je nutné rostlinám dodat více energie v řádu stovek wattů na m². Parametry jako PPF (množství fotosynteticky aktivních fotonů) a PPFD (hustota fotonového toku dopadající na plochu) jsou pro hodnocení účinnosti osvětlení klíčové. Méně výkonná světla mají PPF kolem 0,8–1,5 μmol/J, zatímco vysoce kvalitní moduly dosahují až dvojnásobku. Ideální PPFD se liší podle růstové fáze rostlin, od 200–400 μmol/m²/s u sazenic až po 600–1000 μmol/m²/s ve fázi kvetení.

Mohlo by vás zajímat: Nejdůležitější kritéria pro výběr pěstebního osvětlení

Ventilace

Jak již bylo řečeno, pěstební prostor by měl být co nejlépe odizolovaný od okolí, avšak rostliny potřebují neustálý přísun čerstvého vzduchu. Odtahové ventilátory odvádějí z growboxu teplý a vlhký vzduch. Přívod čerstvého vzduchu může být pasivní nebo lze pro tyto účely použít druhý ventilátor, což je užitečné především v rozměrných pěstebních stanech. Dovnitř growboxu budete potřebovat jeden až dva cirkulační ventilátory. Ty mají za úkol napodobovat přirozený vítr, který na rostliny působí venku a stimuluje je, aby tvořily silné stonky. Neustálý pohyb vzduchu také ztěžuje život škůdcům a pomáhá předcházet vzniku kapes horkého nebo studeného vzduchu, například pod světly nebo v rozích pěstírny.

Při výběru ventilace pro growbox hrají roli velikost stanu, typ pěstovaných rostlin a intenzita osvětlení. Výkon odtahového ventilátoru se obvykle udává v m³/h a měl by odpovídat minimálně 2–3násobku objemu stanu. Nezbytným doplňkem při pěstování silně aromatických druhů je uhlíkový filtr pohlcující zápach. Budete potřebovat také několik metrů ventilačního potrubí, nejlépe odhlučněného, kovové stahovací pásky a několik karabin (Rope Ratchet nebo podobný typ) na zavěšení světel.

Mohlo by vás zajímat: Kde a jak správně umístit ventilátory ve stanu nebo pěstírně

Ukázali jsme si, jak krok za krokem sestavit a vybavit váš první growbox. Nyní vám zbývá pouze se rozhodnout, jaké pěstební médium a způsob pěstování zvolíte. Užitečné tipy jak na to najdete na našem pěstitelském blogu.