Na trhu s produkty pro indoor a outdoor zahradničení jsou k dostání nejrůznější obohacovače substrátu, a to v takové míře, že není vůbec od věci představit si pro snazší orientaci osvědčeného pomocníka, který coby příměs do substrátů běžně používají pěstitelé všech kategorií.
- Nejprve si zodpovíme základní otázku z titulku tohoto článku: pod pojmem vermikulit se skrývá přírodní nerost minerálního charakteru neboli hornina, která se těží po celém světě.
- Tradiční český produkt od firmy Grena tvoří vermikulit pocházející z jižní Afriky.
- Vermikulit neucítíte. Nevoní ani nezapáchá. Jedná se o čistý nerost, předurčený k univerzálnímu použití a účinnému obohacení zeminy, podobně jako je běžné používat další příměsi, jako například perlit, jehož je také plnohodnotnou náhradou.
- Základní vlastností vermikulitu je značná absorpce vody, kterou poté postupně uvolňuje k rostlinným kořenům. Ostatně, pro tuto vlastnost si tento sterilní nerost oblíbili zahrádkáři zejména v parných letních dnech.
- Vermikulit kromě vody výborně zadržuje a postupně uvolňuje také živiny, které do půdy dodáváme prostřednictvím hnojiva.
- Jakmile tedy vermikulit přidáte do půdy, zajistíte si tak lepší hospodaření s hnojivy i nižší náklady na spotřebu vody!
- Další výhodou vermikulitu je jeho vysoká odolnost vůči výskytu plísní.
- Další vlastností, kterou vermikulit vyniká, je schopnost znásobit svůj objem v závislosti na teplotě. Jinými slovy, při zahřívání se rozpíná. Této vlastnosti se využívá v rámci výrobního procesu, kdy vermikulit prochází procesem exfoliace, a tak se stává sterilním.
- Na rozdíl od podobných minerálních látek nenajdete ve vermikulitu žádný azbest.
- Tato hornina je ve světě zahradničení velice oblíbená, neboť v praxi nahrazuje perlit, písek i rašelinu současně. Kromě jiného obohacuje rostliny o hořčík, vápník i celou řadu dalších stopových prvků.
- O něco výše už jsme se zmínili, že obzvláště užitečný je vermikulit v horkých letních měsících. Právě v tomto období nejde jen o sucho a horko, které ohrožuje kořenový systém rostlin, ale nesmíme zapomínat také na intenzitu slunečního záření. Podobně je tomu při pěstování indoor, například v growboxu, kdy pěstební prostor vyplňuje záření generované zdrojem umělého osvětlení o vysoké intenzitě. Díky tomu, že vermikulit působí coby přírodní izolant, předejdete jeho přidáním do půdy také spálení rostlin, respektive jejich kořenů, které pomáhá chránit.
Využití vermikulitu v praxi:
- Příměs do substrátů pro pokojové rostliny. Pokud pěstujete pokojové rostliny, přimíchejte vermikulit v poměru 30 % vermikulitu a 70 % substrátu.
- Klíčení semen. Při klíčení lze vermikulit využít zcela samostatně.
- Řízkování. Vermikulit lze využít samostatně nebo jako příměs do substrátu určeného pro řízkování v poměru 1:1.
- Hydroponie. Také v hydroponii lze vermikulit bez problému využít samostatně. Případně je možné smíchat 75 % vermikulitu a 25 % písku či kamínků.
- Ve sklenících, truhlících nebo v záhonech je běžné přimíchat vermikulit do odpovídajícího typu zeminy v poměru 1:1.
- Skladování ovoce. Díky tomu, že vermikulit je přírodní a sterilní, můžete nanést pod čerstvě sklizené plody 2-5cm vrstvu vermikulitu.
- Vermikulit se na základě velikosti částic obecně dělí do 5 tříd. Pro jeho využití v zahradnictví, neboť vermikulit má své stálé místo také ve stavebnictví, je nejrozšířenější třída MEDIUM.
- Na závěr určitě neuškodí, shrnout si zásadní výhody přimíchání vermikulitu do substrátu:
- Ochrana kořenového systému vůči spálení i chorobám
- Nižší náklady na vodu a hnojiva
- Žádné chemické přísady
- Obohacení půdy o důležité látky (Mg, Ca, stopové prvky)
Máte-li jakékoliv otázky k využití vermikulitu, anebo pokud třeba potřebujete poradit s výběrem vhodného substrátu, naši odborníci jsou vám k dispozici na známé adrese info@higarden.cz.
Dále doporučujeme tyto produkty:
- Zahradnický vermikulit od české firmy Grena (od 99 Kč)
- BioNova Bio Soilmix 50L (od 279 Kč)
- Provzdušněné květináče HERCULES (od 49 Kč)
Co si přečíst dál?